Amsterdam, Hollanda’nın en büyük şehri. Ülkenin hükumeti ve meclisi Lahey’de bulunsa da hem başkent hem de ticari ve sanayi merkezi olan Amsterdam, ekonominin de kalbi. Ulaşım rotası olarak kullanılan Amsterdam kanalları, aynı zamanda şehre eşsiz bir güzellik katıyor. Ellinin üzerinde kanal ve beş yüzün üzerinde köprünün yer aldığı Amsterdam kanallarında botla gezen turistler, şehrin dikkat çekici eski evlerini ve yoğun modern limanını görme fırsatı da yakalıyor. Avrupa‘nın en çok turist ağırlayan şehirlerinden Amsterdam’da gezilecek yerler listesine göz atmadan şehri gezmeye başlamayın.

Amsterdam Gezilecek Yerler

1. Dam Meydanı, Kraliyet Sarayı, Yeni Kilise ve Kalverstraat

Amsterdam-Gezi-Yerleri

Amsterdam’ın merkez meydanı Kraliyet Sarayı’nın da bulunduğu Dam Meydanı. 1648 ve 1662 yılları arasında belediye binası olarak inşa edilen sarayda, 1814’ten bu yana tüm Hollanda mornarkları taç giyiyor. 1417’de inşa edilen Yeni Kilise’nin de yer aldığı Dam Meydanı’ndan eski Mint Kulesi’ne uzanan, şehrin en eski alışveriş caddelerinden Kalverstraat (Calves Caddesi) kentin önemli turistik noktalarından biri.

2. Eski Kilise ve Weeper’s Tower

Hollanda-Amsterdam-Gezilecek-Yerler

Amsterdam’ın en güzel kilisesi olan Eski Kilise, 1306’ya uzanan geçmişiyle şehrin en eski yapısı. Tarihi bir başka yapı ise 1482 yılında yapılan şehir duvarının son kalıntısı olan Weeper’s Tower. 4 Nisan 1609’da Henry Hudson bu noktadan Yarım Ay isimli gemi ile yolculuğa çıkmış ve New York Limanı ile Hudson Nehri’ne gelmişti.

3. Yahudi Mahallesi ve Anne Frank’ın Evi

Amsterdam-Gezilecek-Yerler-Hollanda

Şehrin büyüleyici tarihi kısımlarından biri olan Yahudi Mahallesi, Spinoza’nın dünyaya geldiği, Rembrandt’ın yaşadığı; bir diğer bölümünde ise Anne Frank’ın İkinci Dünya Savaşı sırasında ailesiyle birlikte saklandığı ve günümüzde müzeye çevrilmiş olan Anne Frank’ın Evi. Burada yakalanmadan önce iki yıl boyunca saklandıkları odaları görebilirsiniz.

4. Borsa Binası ve Olimpik Stadyum

Amsterdamda-Gezilecek-Yerler

Amsterdam tarihi yapılar bakımından zengin olsa da yirminci yüzyıl mimarisi ve şehir planlaması ile övgüyü hak ediyor. Modern binalardan en dikkat çekici olanı ise 1903’te tamamlanan Borsa Binası. Etkileyici büyüklükteki 60 bin kişi kapasiteli Olimpik Stadyum ise 1928 Olimpiyatları için inşa edilmiş. Amsterdam, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra ince düşünülerek planlanmış banliyölere doğru genişlemeye başladı. Bu bölgelerde evler, apartmanlar ve gelişmiş tasarım okulları yer alıyor. Burası büyük şehrin en iyi kısımlarından biri. Amsterdam’ın genişlemesi 2000 yılına kadar planlanmış. 

5. Müzeler ve Sanat

Amsterdam-Gezilecek-Yerler

Amsterdam muazzam müze ve tiyatrolara ev sahipliği yapıyor. Rijksmuseum evleri, Flemenk sanatının dünyadaki en büyük koleksiyonu niteliğinde. Müzenin en ünlü tablosu Rembrandt’ın Gece Devriyesi.

Modern sanat sergilerinin düzenlendiği Belediye Müzesi’nde ise, Van Gogh’un en iyi eserleri bulunuyor. Kraliyet Tropikal Enstitüsü Müzesi’nde Hollanda Antilles, Suriname ve eski Doğu Hollanda Yerlilerinin (şimdiki Endonezya) sanat eserlerini ve ürünlerini ziyaret edebilirsiniz. Amsterdam’ın Konser Salonu dünyaca ünlü Concertgebouw Orkestrası’nın Evi. Opera, bale ve drama gösterileri Belediye Tiyatrosu’nda yapılıyor.

Amsterdam bisikletliler için dünyadaki en güzel şehirlerden biri. Yaklaşık 500 bin bisikletlinin yaşadığı Amsterdam’ın dar sokakları, kanalları ve yüksek otopark ücretleri araçlar için pek de iyi bir şehir olmadığının göstergesi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here