Bali Adası, hiç kuşkusuz Endonezya’nın en popüler adalarından birisi. Sanskrit dilinde “huzur ve barış” anlamına geliyor. Hemen her bir evin aynı zamanda bir tapınağının da olduğu Bali, Tanrılar Adası olarak da biliniyor.  Deniz, kumsallar, güneş, tropik iklim, kendine münhasır bir kültür ve güleryüzlü insanlar.

17.000 adalı ülkenin, cennetten kopmuş köşelerinden biri olan Bali, yemyeşil pirinç tarlalarının eşsiz düzeni ile kartpostal görünümlü manzaraları, volkanları, yağmur ormanları gibi doğal güzellikleri, kadim Hindu geleneklerin gölgesinde süren rengarenk bir yaşam ile Endonezya’nın diğer adalarından farklılaşıyor.

Bali, milattan önce 2000 yıllarında Tayvan’dan göç eden Avusturonezyalılar tarafından yerleşim birimi olarak kullanıldı. Bu nedenle Bali halkı kültür ve dil bağlamında Filipinler ve Okyanusya ile benzerlikler gösterir.

Bali Adası Resimleri

Bali-Adasi

Bali kültürü, milattan sonra 1. yüzyıldan itibaren Hint ve Çin kültürlerinden önemli bir biçimde etkilendi. Özellikle Hinduizmin bölgedeki kültüre güçlü etkileri oldu. “Bali dwipa” (Bali Adası) ismi ilk kez milattan sonra 914 yılında Sri Kesari Warmadewa tarafından yazılan kitabelerde “Walidwipa” olarak geçer.

Subak adı verilen ve pirinç yetiştiricliğinde kullanılan kompleks sulama sistemi de bu dönemde geliştirildi. Bugün hala bazı dini ve kültürel geleneklerde o dönemin izlerine rastlanır. Doğu Cava’da hükümranlık süren Hindu Majapahit İmparatorluğu (1293–1520), 1343 yılında Bali’de bir sömürge kurdu.

15. yüzyılda imparatorluğun düşüşe geçmeye başlamasıyla Cava adasından Bali’ye göç başladı. Bu göçün çoğunluğunu entelektüeller, sanatçılar, din adamları ve müzisyenler oluşturuyordu. Vikipiedia

2 YORUMLAR

  1. Balayına gidenlere tavsiye ederim. Sanur ve Gili Adaları en iyi yerler. Cennet gibiydi, unutamıyorum hiç.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here