Batum, Acara Özerk Cumhuriyeti yönetim merkezinin başkentidir. Karadeniz kıyısında 7 kilometre uzunluğundaki düzlükte, yarım ay gibi uzanan Batum şehri, Türkiye’nin sınırına yalnızca 20 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Kentin 122,000 olan nüfusu yaz aylarında 400,000’i buluyor.

Batum gezilecek yerler

Batum-Batumi

BOULEVARD CADDESİ: Batum’da özellikle tarihi ve mimari eserler görülmeye değer. Kentin en turistik favori gezi ve eğlence alanı, Deniz kıyısındaki “Boulevard” adlı park. Sahil şeridi boyunca kilometrelerce uzanan bulvarı zaman zaman geniş parklar, altın kubbeli katedraller, kafeler, meydanlar, tenis kortları ve süs havuzları kesiyor.

BATUM BOTANİK PARKI : Batum’un kuzeyinde uzanan Botanik Bahçesi, kendi alanında dünyanın en büyüklerinden biri. Yaklaşık 114 hektara yayılan devasa parkta, ilk bilimsel araştırmalar ve çalışmalar 1889 yılında, Acara’nın Rusya’ya katılmasıyla başladı. Toplam 3 bin 274 ağaç türünün bulunduğu Botanik bahçesinde, dünyanın hemen her bölgesindeki ağaç ve bitki türleri görülebiliyor. Batum’un 9 km kuzeyinde yer alan park, dünyanın en büyük botanik bahçesi. 1912’de açılan parkta Kafkasya’dan Meksika ve Uzak Asya’ya uzanan coğrafyadan derlenmiş iki binden fazla bitki türü bulunuyor. Özellikle denizle birleşen uçurumları görmek ve minik golf arabalarıyla parkı gezmek çok keyifli.

ADALET SARAYI: Geçtiğimiz yıl hizmete açılan Batum Adalet Sarayı, Türk mimar ve mühendislerin imzasını taşıyor. Geceleri ışıl ışıl renklenen görüntüsü ile tüm kente değer kazandırıyor.

BATUM DEVLET PARKI: Batum’un sahil şeridinde yer alan park, mavinin kıyısında yeşil bir ada gibi. Parkın bitişiğindeki Batum Üniversitesi ise Çarlık dönemi mimarisinin zarif bir örneği. Üniversite ile aynı alan üzerinde Nurigeli gölü ile Öğrenci ve Gençlik Parkı bulunuyor. 2007 yılında göl ve çevresi temizlenerek yepyeni bir çehreye kavuşturuldu.

ORTODOKS KİLİSESİ: Batum’daki Ortadoks Kilisesi, aslında ilk inşa edildiğinde Katolik kilisesi idi. Bolşevik dönemde bir laboratuar olarak kullanıldı, 1989 yılında yenilenerek Ortadakos kilisesine çevrildi.

BATUM SANAT MÜZESİ: 1949’da inşa edilmiş. Başlangıçta sadece yerel eserlerin sergilendiği müze, 1998’den sonra Batı Avrupa ve Rus sanatından örneklerle zenginleştirilmiş.

ÖZGÜRLÜK MEYDANI: Batum tarihindeki pek çok önemli olay bu meydanda gerçekleşmiş. Benzersiz ve estetik açıdan göz alıcı heykellerle donatılan meydan, tarihi kiliselerle çevreleniyor. Meydanda kentin simgesi kabul edilen Medea Heykeli de yükseliyor.

Batum-Cadde

Batum-City

Batum-Dance

Batum-Gece-Batum-Gece

Batum-Gece

Batum-Gezi

Batum-Gezisi

 

Batum-Gurcistan

Batum-Sehri

Batum-tarihi

Batum-Tatil

Batum-Yemek

Alışveriş için kent merkezi tercih edilebilir. Gürcü şarabı, özellikle ağaçtan yapılan çeşitli hediyelik el sanatları, bambu ve diğer bitki fidanları, Gürcü müziği CD’leri en çok rağbet gören ürünler arasında.

3 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here