İzmir‘in 100 km kuzeyinde Bakırçay Havzası’nda yer alan 8 bin 500 yıllık tarihi geçmişi olan Bergama Antik Kenti, uygarlık tarihinin en eski yerleşim yerlerinden birisi. Tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapan şehir, olağanüstü güzel doğası ve şifalı doğal kaynaklarıyla Doğu’nun en batısında, Batı’nın da en doğusunda yer alan bir yerde kurulmuş, Orta Çağ’ın önemli stratejik konumdaki şehirlerinden biri.

Bergama Krallığı’nın başkenti olan bu kent, kuruluşundan bugüne kadar bilim ve kültür tarihi alanında pek çok olaya ev sahipliği yapmış bir yer. Çeşitli bilimlerin doğuşuna tanıklık etmiş olan Bergama, Anadolu’da gelişen tıp biliminin ilk örneklerine ev sahipliği de yapıyordu. Tıpta kullanılan ilk aletlerinin Bergama ve civarı bölgelerde bulunmuş olması bunu destekleyen nitelikte.

Bergama-Gezilecek-Yerler

İyon, Helen, Roma, Bizans dönemlerinin en etkileyici anıtsal eserlerine sahip olan Bergama, Helenistik dönemin kültür, bilim ve sanat merkezi olarak büyük önem taşıyor. Bergama müzik, tiyatro, spor, güneş, çamur gibi doğal tedavi yöntemlerinin ilk defa kullanıldığı, tıp ve eczacılık bilimlerinin simgesi olan yılanın bulunduğu, tarihteki ilk büyük hastane olan Asklepion’un kurulduğu bir şehir. Bergama, yine psikoterapinin ilk defa yapıldığı, ilk afyon tarzındaki ilaçların hazırlandığı bir sağlık şehriydi.

Bergama Birleşmiş Milletler Örgütü tarafından seçilmiş “Akdeniz’de ortak öneme sahip 100 tarihi sit” içinde bulunuyor.

Türkiye‘nin en önemli kültürel merkezlerinden Bergama birçok açıdan ilklerin yeri olarak tarihe geçmiş durumda.

Bergama’nın tarihteki ilkleri

  • İlk parşömen (deriden kağıt yapılması)
  • İlk Asya kütüphanesi (200 bin ciltlik)
  • İlk büyük hastane (Asklepion)
  • İlk telkinle tedavi (Psikoterapi)
  • İlk doğal tedavi (Müzik,tiyatro, spor, güneş ve çamur ile)
  • İlk farmakoloji (doğal ilaçlar)
  • İlk afyon modeli ilaç
  • İlk kent hijyeni (sağlık alt yapısı )
  • İlk tıp ve eczacılık simgesi olan yılan

Bergama’daki antik dönemden kalma kalıntılar, İzmir gezilecek yerler listesinin başında geliyor.

Bergama Gezilecek Yerler

1. Asklepion

Bergama-Gezilecek-Yerler-Asklepion

Antik dönemin en büyük kültürel miraslarından biri olan Asklepion MÖ. 4. yüzyılda kurulmuş. En parlak dönemini olan MS 2 yüzyılda yaşamış bir şifa merkezi olan yer, Akropol’den 820 metre uzaklıkta yer alıyor. Asklepion yerleşim alanında bir hastane, bir kütüphane, bir amfi tiyatro bulunuyor.

2. Akropol

Bergama-Gezilecek-Yerler-Akropol

Pergamon medeniyeti iki yerleşim merkezinden meydana geliyor. Bu yerleşkelerden birincisi gymnasiumun ve stadyumun bulunduğu Akropol yerleşkesi. Akropol’de bu yapıların yanı sıra, Zeus sunağı, yukarı agora, 10 bin kişilik dünyanın en dik tiyatrosu, Dionysos tapınağı, Athena kutsal alanı, kral sarayları, Traian tapınağı bulunuyor.

3. Bergama Müzesi

Bergama-Gezilecek-Yerler-Bergama-Muzesi

Civardaki antik yerleşimlerden çıkan buluntular içinde Pergamon heykeltraşlık ekolüne ait örnekler, Pitane ve Gryneion’dan gelen Arkaik Dönem buluntuları, Myrina terracottaları dikkat çekiyor. Bergama Müzesi Etnografya seksiyonunda bölgeye ait halı, kilim (Yuntdağ, Yağcıbedir, Kozak Bergama dokumaları), kumaş dokuma örnekleri, el işlemelerinin yanı sıra Anadolu’nun diğer yörelerine ait el emeği eserler de sergileniyor.

4. Kızıl Avlu (Red Basilica)

Bergama-Gezilecek-Yerler-Kizilavlu

Pergamon’un en büyük antik yapısı olan Kızıl Avlu, “Mısır Tanrıları Tapınağı” olarak da biliniyor. Mısır yeraltı tanrısı Serapis ve ona bağlantılı olan İsis ile Harporakes’e adanan yapı, daha sonra Havari Yuhanna’ya adanmış ve Vahiyin 7 kilisesinden birine dönüştü.

5. Kozak Yaylası

Bergama-Gezilecek-Yerler-Kozak

Bergama’ya yaklaşık 20 km mesafeden itibaren başlayan Kozak Yaylası, Bergama-Ayvalık ilçe merkezleri arasında yer alıyor. Çam fıstığı ve dokumaları ile ünlü olan yer, yayla turizmi ve trekking sevenler için ilgi çekici bir yer.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here