Almanya‘nın başkenti Berlin yaklaşık üç buçuk milyonluk nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir. 1949-1990 yılları arasında Doğu ve Batı Berlin olarak ikiye bölünmüş olan şehir, Berlin Duvarı’nın 1990 yılında yıkılmasıyla, komünizmin çöküşünün bir sonucu olarak, yeniden birleşmiştir. Birleşmeden sonra Berlin uzun bir süre küllerinden yeniden doğma mücadelesi vermiştir.

Yüzlerce yıllık bir yerleşim yeri olan Almanya’nın başkenti Berlin, köklü tarihinin kanıtlarını 20. yüzyıl tarihinden ince ayrıntılarla birleştirir. Şehir mimarisi aslında her şeyi anlatır; Prusya görkemini gözler önüne seren saraylar, Hitler devrinin buz gibi binaları, Soğuk Savaş yıllarını anımsatan duvar kalıntıları ve müzeler, soykırım günlerini hatırlatan sembolleri anıtlar ve şehrin birleşmesini simgeleyen Brandenburg Kapısı ile hafızalarda yer etmiştir.

Berlin sanatsal ve mimari yönü ön planda olan bir şehirdir. Tarihi anıtlar ve müzeler kentin tarihi ve kültürel mirasının en önemli temsilcileridir. Tarihin izlerini taşıyan bu şehir, geleceği de selamlamaktadır. Çünkü şehrin dört bir köşesine yayılmış mimari harikası binalar, Berlin’in hiçbir zaman eskimeyeceğini gösterir. Şehrin tam ortasında uzanan çok büyük parklar ve bahçelerle irili ufaklı göller ve bir de şehre bereket katan Spree ve Havel nehirleri ile Berlin ziyaret edilmeyi bekliyor.

Berlin’de ziyaret edilmeyi bekleyen çok sayıda ünlü müze bulunuyor. Bauhaus Museum fur Gestaltung (Tiergartan), Deutsche Guggenheim Berlin (Mitte), Deutsches Technikmuseum (Kreuzberg), Gemäldegalerie Müzesi (Tiergarten), Jüdisches Müzesi (Avrupa‘daki en geniş Yahudi müzesi-Kreuzberg), Pergamon Müzesi (Mitte), Reichstag mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerdir.

Berlin Resimleri

Berlin-Museum
Berlin, Almanya
Berlin Royal
Berlin Royal
Berlin Skyline
Berlin Skyline
Brandenburg Gate
Brandenburg Gate
 Berlin-Brandenburg-Gate
Berlin Brandenburg Gate
Berlin Bridge Sunset
Berlin Bridge Sunset
Berlin Geceleri
Berlin Geceleri
Cathedral-Berlin
Cathedral Berlin
Sunrise-Berlin
Berlin, Almanya

Berlin mutfağı, ziyaretçilere birçok alternatif lezzet sunmaktadır. Bunlardan bazıları şehrin kendine has tatları iken bazıları da dünya mutfağından seçeneklerdir. Şehirde onlarca çeşit patates ve et yemeği hazırlanırken, bir o kadar da bira üretilmektedir. Ayrıca şehir birbirinden lezzetli ekmekleriyle de ünlüdür. Bunların yanına Türk, Yunan, Tay, Hint, İtalyan, Avusturya, Çin ve Fransız mutfaklarından farklı seçenekler de eklenince Berlin’de her damağa hitap eden tatlar bulmak oldukça kolaylaşmıştır.

1 YORUM

  1. Birçok müze varmış. Gerçekten bazı şeylere önem veren bir şehir. Ayrıca o kadar farklı mutfağın bir arada olduğu başka bir şehir daha var mıdır merak ediyorum. Fotoğraflar adeta can alıcı noktaları resmetmişler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here