Bora Bora, olağanüstü görünümüyle gerçek olamayacak kadar güzel, Pasifik Okyanusu’nun ortasında bir tropikal ada. Zümrüt ormanları, ve beyaz kumlu plajları, turkuaz kristal berrak deniziyle balayı çiftlerinin gözde mekânı Bora Bora, Hollywood yıldızlarının da tatil mekânları arasında yer alıyor.

Adaya ilk olarak Polinezyalı yerleşimcilerin 4. yüzyıl civarında geldikleri düşünülüyor. Orijinal adı Tahiti dilinde ilk doğum anlamına gelen “Pora Pora”‘dır. Avrupalıların ilk olarak adayla tanışması 1722 yılında gerçekleşiyor. Ünlü kaşif James Cook 1777’de adaya ayak basıyor. 1822’de İngiliz Protestanlar adada bir kilise kuruyorlar, 1842’de ise ada Fransız korumasına geçiyor.

bora bora adasi

Fransız Polenezyası’nda bulunan bu cennetin merkezinde Pahia ve Otemanı adı verilen iki volkanik yanardağ bulunuyor.

Yedi milyon yıl önce şekillenen bu adanın Tahiti dilindeki anlamı ise, “ilk doğan”.

bora bora

Volkanik bileşimlerden oluşmuş ada 6 mil uzunluğunda 2.5 mil genişliğinde. Adanın en yüksek noktası 727 metre.

Lüks otel ve bungalovların buluştuğu Bora Bora Adası, Fransız Polinezyası’nda deniz üzerinde bulunan bungalowların ilk olarak uygulandığı yer.

bora bora tatil

Şimdilerde ada yeni evli çiftlerin yanı sıra, lüks sevenlerin favori tatil yeri olan ada, 19. yüzyılda Avrupalı gezginlerin de dikkatini çekmiş olmalı ki ünlü ressam Paul Gauguin Tahiti’ye yerleşip adalarda yaşayanları ve gözlemlerini tuvaline aktarmış.

Ünlü yazar Pierre Loti ise , 1880’de “Loti’nin Evliliği” isimli kitabını burada yazmış.

bora bora islands

Paris’ten 22 saatlik bir uçusla Papeete’ ye oradan 45 dakikalık bir uçusla Bora Bora Lagunu’ na  ulaşabilirsiniz.

Uçak inerken adaya bakmayı unutmayın; havadan bakıldığı zaman Bora Bora, turkuaz içine yerleştirilmiş minik bir zümrüt gibi görünür. Bembeyaz kumsalları ve mercan gölleriyle gerçekten etkileyici bir adadır.

bora bora resimleri

Fransız Polinezyası’ nın efsanevi adası Bora Bora pırıl pırıl bir deniz, sıcak kumlar ve kızgın güneşin altında geçirilen keyifli dakikalarıyla eşsiz bir tatil vaad eder.

“Pasifik Kraliçesi” olarak anılan Bora Bora Adaları Fransız Polinezyası olarak çok fazla bilinmese de Tahiti’ nin 150 mil kuzeybatısında ve Güney Pasifik adasının 18 mil uzaklığında.

bora bora nerede

Bora Bora Adası’nda konaklama için yüksek kalitedeki oteller ve deniz üzerindeki bungalowlar, orta sınıf oteller ve ekonomik pansiyonlar gibi farklı alternatifler bulabilirsiniz.

Bora Bora tropik bir bölge. Buna rağmen muson yağmurları, kasırga ve hortum gibi doğal afetler yok. Tatil için oldukça cazip oldukça güvenli.

bora bora nasil gidilir

Kasım-mart arası iklim nemli ve yağmurlu olmasına karşın, mayıs-ekim arası daha kurudur. Yine de Tahiti’de gerçek bir sezondan tam olarak bahsedebilmek mümkün değildir; en kuru sezonda bile yağmur yağabilir, en yağmurlu sezonda hava birden bire günlük güneşlik olabilir.

Ancak yağmurlar genelde 15 dakikadan fazla sürmez. Bora Bora’da yıl boyunca sıcaklık 20 ila 29 derece arasında. Miss gibi.

bora bora holiday

Tahiti’ye gittiğinizde İngilizce iletişim kurabilirsiniz. Ancak Tahiti’nin ana dili Tahitian ve Fransızca’dır. Para birimi ise Central Pacific Franc.

Tahiti’ye vardığınızda döviz alım satımlarınızı otel lobisinde değil, havalimanında gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz. Daha uygun fiyatlı oluyor.

bora-bora-adalari-nerede

Tahiti için Shengen vizesi geçersiz, Fransız Büyükelçiliği’nden ada vizesi almanız gerekiyor.

ABD aktarmalı uçuşlar içinse Amerikan vizesine ihtiyacınız olacak. Her durumda vize alması oldukça yorucu ama adaya gitmeye değer.

bora-bora-hakkinda-bilgiler

Resmi Din: Hristiyan
Resmi Dil: Fransızca, İngilizce
Para Birimi: Central Pacific Franc
Saat Farkı: Türkiye’ den kışın 10 saat , yazın 12 saat ileri
Elektrik: 220 V
İletişim: Türkiye’ yi aramak için ülke çıkış kodu 00 dır. Ardından Türkiye’ nin kodu 90, şehir kodu ve telefon numarası eklenmesi gerekiyor. GSM hatları çalışıyor
Vize : Vize gerekiyor

bora-bora-resimleri-

bora bora nasil bir yer

Bora Bora Adası’na gitmek için öncelikle Tahiti’nin başkenti Papeete’deki, Tahiti Faaa Uluslararası Havalimanı’na ulaşmanız gerekir.

İstanbul’dan Air France’la Paris aktarmalı olarak Los Angeles’a uğrayarak ardından sekiz saatlik bir uçuşla Papeete’ye ulaşıyorsunuz.

ada-bora-bora

Air Tahiti Nui ise New York, Tokyo, Sidney, Auckland gibi şehirlerden direkt uçuyor. Tabi öncelikle bu ülkelere Türkiye’den aktarma yapmanız gerekiyor.

Yeni Zelanda’dan Tahiti’ye ulaşmak 5 saat sürüyor. Tahiti’den Bora Bora Adası ise uçakla 45 dakika, feribotla ise 7-8 saatte gidebiliyorsunuz.

bora-bora-resim

bora-bora-foto

Tüm bu aktarmalı yolculuklara baktığımızda Bora Bora Adası’na Türkiye’den gitmek yaklaşık 30 saatinizi alıyor. Bora Bora tatili için hazırsanız oldukça uzun seyahatler önünüzde sizi bekliyor. Fotoğraflara bakınca buna değidiği görünüyor.

Bora Bora resimleri baştan çıakrıcı. İnsanın ışınlanası geliyor.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here