Birleşik Arap Emirlikleri’ni oluşturan yedi emirlikten biri olan Dubai Emirliği’nin içerisinde yer alan, Arap Körfezi’nin güneybatısında kurulu Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri içerisinde Abu Dhabi’den sonra en fazla nüfusa sahip olan, en büyük emirliktir.

Dubai Resimleri

Dubai Resimleri

Dubai hakkında bilinen ilk tarihi kayıtlar 1095 yılına aittir. Bugünkü Dubai şehrine ilk yerleşimin ise 1799 yıllarına rastladığı belirtilmektedir. Resmi olarak 19. yüzyılda, Al Abu Falasa klanı tarafından kurulmuş olan Dubai, 1892 yılında İngiliz himayesi altına girmiştir. 1966 yılında Dubai’de, petrolün varlığı keşfedilmiş, bu keşfin hemen ardından şehir % 300’lük bir büyüme kaydetmiştir. Dünyanın dikkatini petrol kaynaklarıyla üzerine çeken Dubai, 1971 yılında İngilizlerin bölgeden tamamen çekilmesinin ardından, Abu Dhabi ve diğer 5 emirlik ile birleşerek resmi olarak Birleşik Arap Emirlikleri ülkesine dâhil olmuştur.

Dubai-Foto

1979 yılında Jebel Ali limanında serbest ticaret bölgesi kurulmasıyla, Dubai’de ekonomik alanda büyük değişim ve gelişimler kaydedilmiştir. Bugün bir dünya şehri ve iş merkezi konumundaki şehir, petrolün yanı sıra emlak, turizm ve finansal hizmetler alanlarında da ülke ekonomisine ciddi katkılarda bulunmaktadır.

Dubai iki yönüyle ön plana çıkar. Kentin bir yönü Persli tüccarlar tarafından şekillendirilmiştir. Diğeri ise 1971 yılında Dubai ve diğer altı emirliğin birleşerek BAE’ni oluşturmasıyla meydana gelmiştir.

Dubai’nin Hindistan’a giden yol üzerinde bulunmasının bir neticesi olarak, başta Hintliler olmak üzere, yabancı tüccarlar buraya yerleşmiş ve 1930’lara kadar kenti önemli bir ticaret limanı olarak kullanmışlardır. Günümüz Dubai’sinin eski yüzü, daha çok bu dönemlerde şekillenmiştir.

 

Dubai-fotograflari

Dubai-Photo

Dubai-Photos

Dubai-Resim

Dubai-Resimler

Dubai-Resimleri

Pazar yerleri kentin başlıca turistik mekanlarıdır. Bur Dubai’de yer alan Bud Dubai Çarşısı kent pazarlarının bulunduğu yerlerdendir. Kemeraltı ve rüzgar kulelerinin gölgesi altında çok sayıda tekstil, elbise ve antika mağazası yerini almıştır. Deira Baharat, Perfume ve Deira Altın Çarşıları diğer başlıca yerel pazar merkezleridir.

Modern Dubai 1971 yılından itibaren kurulmaya başlanmıştır. Kenti kuşatan gökdelenler, bu tarihten günümüze kadar geçen dönemin eseridir. Dubai, modern çağ ile tarihin iç içe geçtiği bir kenttir. Gökdelenler kentin modern yüzünü temsil ederken, rüzgar kuleleri ve tarihi camiler geçmişi yansıtmaktadır.

Burj El Arab kent sınırları içerisinde yer alan ve dünyanın en iyi otellerinden biridir. Dünyadaki ilk 7 yıldızlı oteldir.

2 YORUMLAR

  1. Son 35-40 yılda nasıl bir gelişme sağlanır, nasıl bir değişim gösterilir, en büyük örneklerden en büyük kanıtlardan biridir Dubai. Gerçekten elinde bulundurduğu imkanların farkındalığından sonra hayret verici bir mimariyle ünlendi. Şaşkınlıkla beraber örnek alınması gereken bir mekan…

  2. Dubai’ye gitmeden önce bu kadar güzel bir şehirle karşılaşabileceğimi düşünmemiştim. Çok iyi vakit geçirdim. Her yeri çok bakımlı ve modern. Metro ve tramvay hatları var. Her çeşit yiyecek içecek bulmak mümkün. Vergi alınmadığı için alışveriş yapmak isteyenler için cennet gibi bir yer.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here