Dağ, çevresindeki karasal alanlardan daha yüksek olan kara kütlelerine verilen addır. “Dağlık” sıfatı, dağlarla ilişkili ve kaplı alanları tanımlamak için kullanılır. Dünyada birçok dağ olup bunların ortaya çıkış nedeni farklıdır. Bazı dağlar yerin sıkışmasıyla oluşken bazı dağlar lavların yeryüzüne çıkıp donmasıyla oluşur. Yanardağların lavlarının kaynağı, magma denen çok sıcak kütledir. Karlı zirveleri, olağanüstü görüntüsü, haşmetli duruşlarıyla dünyanın en güzel dağları.

Gitmek İçin İlham Veren 10 Dağ

1. Vang Vieng, Laos

Vang-Vieng-Laos

2. Rocky Mountain National Park, Colorado, ABD

Rocky-mountains-in-colorado

3. Lemaire Channel, Antarktika

Mountain-in-the-lemaire-channel-antarctica

4. Jasper, Alberta, Kanada

Mallgne-lake-jasper-alberta-canada

5. Mount McKinley, Denali National Park, Alaska

Mount-mckinley-denali-national-park

6. Los Glaciares National Park, Patagonia, Güney Arjantin

los-glaciares-national-park-argentina

7. Glacier Bay National Park, Alaska

Glacier-bay-national-park

8. Southern Alps, Yeni Zelanda

Routeburn-track-new-zealand

National Geographic, Yeni Zelanda’da yer alan Routeburn Track rotasını, dünyanın en iyi 10 tırmanış rotası arasında sınıflandırıyor. Burası Güney Ada’da Milford Sound yakınlarında yer alıyor.

9. Mt. Everest, Nepal

Bu çadır kampı dünyanın en yüksek dağı Everest’in eteklerine kurulmuş. Buraya Tibet’ten de ulaşılabiliyor.

10. Merced River, Yosemite Valley, ABD

Yosemite-valley-el-capitan

Asya’nın %54’ü, Kuzey Amerika’nın %36’sı, Avrupa’nın %25’i, Güney Amerika’nın %22’si, Avusturalya’nın %17’si ve Afrika’nın %’3’ü dağlarla kaplıdır. Dünya’nın karasal kütlesinin %24’ü bütünüyle dağlıktır. İnsanların %10’u dağlık bölgelerde yaşar. Dünya’nın nehirlerinin çoğu dağlık kaynaklarca beslenir ve insanlığın yarısından fazlası su için dağlara bağımlıdır. [Vikipedia]

2 YORUMLAR

    • Laos’un bu kasabası çok ilginç bir yer. Denize kıyısı yok, ancak kasaba merkezinde şortla gezen erkekleri ve bikini ile gezen batılı kızları görebilirsin.

      Herkesin elinde bira şişesi, bütün resotoran ve cafelerde neredeyse 24 saat Friends dizisi veya Family Guy dönüp durur. Gençler için saki kurtarılmış bir bölge. Herkes çılgın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here