Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Fethiye, dünyanın en güzel denizi Ölüdeniz’den, Türkiye’nin ilk uzun mesafeli yürüyüş yolu Likya Yolu’na, Rodos Şövalyeleri’nin yaşadığı Şövalye Adası’ndan, kendine has coğrafyasıyla Kelebekler Vadisi’ne kadar pek çok güzelliğiyle her yıl yerli ve yabancı çok sayıda turistin ilgisini çekiyor.

Özellikle yaz aylarında tatilci akınına uğrayan Fethiye’nin çevresinde onlarca doğal güzellik, tarihi antik kent, koy, plaj ve yürüyüş rotası var. Fethiye’yi keşfetmeye başlamadan önce Fethiye gezilecek yerler listesine mutlaka göz atın.

Fethiye Gezilecek Yerler

1. Saklıkent Milli Parkı

Fethiye-Gezilecek-Yerler

Antalya-Muğla sınırını çizen Eşen Çayı’nın bir kolu olan Karaçay’ın oluşturduğu Saklıkent Kanyonu, ülkemizin benzersiz doğal güzelliklerinden biri. Binlerce yıl boyunca suyun kalkerli araziyi aşındırması sonucunda bugünkü biçimini kanyon, Fethiye’ye 50 km. mesafede bulunuyor. Dağlardan gelen çayın soğukluğu Saklıkent’e yaz-kış demeden bir serinlik katıyor. Fethiye’nin sıcağından kaçma isteyenler için güzel bir alternatif olan kanyonun dinlenme tesislerinde serinleyebilir, debisi yüksek sularında rafting ve diğer su sporlarını yapabilir, kanyonun zorlu parkurunda doğanın zevkini çıkarabilirsiniz.

2. Tlos Antik Kenti

Fethiye’nin 42 km doğusundaki Yaka Köyü’nde bulunan Tlos Antik Kenti, Likya’nın en önemli yerleşimlerinden biri. Akdağlar’ın sarp batı yamaçlarından Eşen Çayı’nın getirdiği alüvyonlarla oluşmuş vadi düzlüğüne kadar uzanan bu antik kentin akropolü dik bir tepenin üzerinde bulunuyor. Özellikle kayalıklara oyulmuş tapınak mezarlarla ilgi çeken antik kent; agorası, surları ve kalesiyle sizi adeta geçmişe götürüyor.

3. Kayaköy

Fethiye’nin bir mahallesi olan Kayaköy, eski bir Rum köyü. Karmilassos Antik Keti üzerine kurulan bu Rum yerleşimi yan yana yapılmış kayalık ve taşlık evlerden oluşuyor. Dar sokakları, üst üste evleri, kiliseleri, şapelleri ve olağanüstü manzarasıyla Kayaköy; Fethiye’nin görülmesi gereken yerleri arasında bulunuyor.

4. Ölüdeniz

Fethiyede-Gezilecek-Yerler

Denize çalan mavisiyle büyüleyici bir güzelliğe sahip olan Ölüdeniz, dünyanın en güzel kumsallarından biri olarak tanınıyor. Antik Çağ’da “Işık ve güneş diyarı” olarak bilinen Ölüdeniz, Fethiye merkeze yaklaşık 13 km mesafede, Babadağ’ın eteklerinde konumlanıyor. Ülkemizdeki Mavi Bayraklı plajlardan biri olan ölüdeniz, Akdeniz’de turistlerin en çok uğradığı yerlerden biri.

5. Belceğiz Plajı

Masmavi denizi, uzun kumsalıyla Fethiye’nin en gözde plajlarından biri olan Belceğiz Plajı, merkeze 16 km mesafede bulunuyor. Berrrak ve dingin deniziyle su sporları için gerekli ortamı sağlayan plaj, yamaç paraşütü tutkunlarının iniş pisti olarak da kullanılıyor. Denizin ve mavinin tadını doyasıya çıkarabileceğiniz bu plaj ayrıca ziyaretçilerine modern tesislerinde yeme, içme, konaklama ve eğlenme olanağı da sunuyor.

6. Pınara Antik Kenti

Bir Likya kenti olan Pınara Antik Kenti, Fethiye’ye 45 km. mesafedeki Minare Köyü yakınında bulunuyor. Adını Likya dilinde “yuvarlak” anlamına gelen “Pinare” den alan kent, Babadağ eteklerinde yer alıyor. Antik Çağ’dan kalma kaya ve lahit mezarları, sur duvarları, hamam, tiyatro, agora gibi kalıntıları görülebileceğiniz bu kent sizi adeta geçmişe götürüyor.

7. Gemiler Adası

Fethiye-Gorulecek-Yerler

Gemile Adası, adanın karşısında bulunan Gemiler Koyu ve Gemiler Vadisi ile birlikte ülkemizdeki önemli doğal sit alanlarından biri. Eski adı Aya Nicola olan Gemiler Adası, Fethiye’ye 9 km. mesafede bulunuyor. Güzel kumsalı, zeytin ve çam ağaçlarıyla çevrili yapısıyla dikkat çeken adada freskleri hala bozulmamış, Bizans ve Erken Hristiyanlık Dönemi kilise kalıntıları görülebiliyor.

8. Fethiye Kral Mezarları

Fethiye’nin şehir merkezinde bulunan Fethiye Kral Mezarları, şehrin en önemli simgelerinden biri. Doğal kayaya oyulmuş mezarlar olan Kaya Mezarları, Likya Dönemi’nden bugüne kadar gelebilmiş nadir eserlerden. Basamaklarla çıkılabilen bu mezarlar, Fethiye ve deniz manzarasına hakim manzarası, gotik yapısıyla ve hayranlık uyandıran işlemeleriyle görülmesi gereken yerlerden.

9. Telmessos

Fethiye-Gezi-Yerleri

Likya Uygarlığı’ndan günümüze ulaşan Telmessos Antik Kenti, Fethiye’nin en önemli örenyerlerinden biri. Adını Apollon’un oğlu Telmessos’tan aldığını düşünülen kent, Fethiye’nin Kesikkapı Mahallesi’nde bulunuyor. Antik dönemlerden günümüze kadar ulaşan Likya’ya özgü kaya mezarları, lahitleri, kale ve tiyatrosuyla bir açık hava müzesine benzeyen kent, Fethiye’de görülmesi gereken önemli arkeolojik alanlardan.

10. Çalış Plajı

Bölgedeki diğer plajlara göre daha sakin bir plaj olan Çalış Plajı, Fethiye merkeze 5 kilometre mesafede konumlanıyor. Kilometrelerce uzunluktaki bu geniş, kumlu ve ulaşımı kolay plaj, temiz denizi ve Fethiye Körfezi’nin eşsiz manzaralarıyla Fethiye’nin en iyi plajları arasında yer alıyor. Aynı zamanda caretta carettaların da yaşam alanlarından biri olan plaj, bünyesindeki tesislerle su sporu aktiviteleri için de uygun imkânları sağlıyor.

11. Kadyanda (Cadianda)

Akdeniz Bölgesi’ndeki antik kentlerden biri olan Kadyanda, Fethiye’nin 24 kilometre uzağında, Fethiye Ovası’na hâkim bir tepede konumlanıyor. Çok sayıda kalıntının Antik Çağ’dan günümüze kadar ulaşabildiği kentte en eski kalıntının tarihi M.Ö. 5 yüzyıla kadar uzanıyor. Etrafı surlarla çevrili kentte bir Helenistik Dönem tiyatrosu, bir hamam, bir koşu pisti, agora ve tapınak kalıntılarını görebilmek mümkün.

12. Letoon

Antik Çağlar’da önemli dinsel ve politik bir merkez olan Letoon; Akdeniz kıyısından yaklaşık 3,5 km içerde, Kumluova Köyü’nün yakınında bulunuyor. Tarihi M.Ö. 7 yüzyıla kadar uzanan önemli kalıntıları ve kitabeleriyle 1988 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmiş olan kentte, binlerce yıllık tapınaklar, bir kilise, bir çeşme ve bir Helenistik Dönem tiyatrosu görülebiliyor.

13. Likya Yolu

Antik Çağ’da Likyalıların kullandığı bir yol olan Likya Yolu; Antalya ile Fethiye körfezleri arasında, Akdeniz’e uzanan bir bölgede yer alıyor. 535 kilometreye kadar uzanan yapısıyla Türkiye’nin ilk uzun mesafeli yürüyüş yolu olma özelliğine sahip Likya yolu, çeşitli kaynaklarca dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotasından biri olarak da gösteriliyor. El değmemiş koylardan, dağlardan, ıssız köylerden, İdyros, Phaselis, Olympos, Limyra, Myra, Simena gibi çok sayıda antik kentten geçerek doğaseverler için inanılmaz güzellikler sunan Likya Yolu, hem doğa hem de arkeolojinin harmanlandığı nadir rotalardan biri.

14. Kelebekler Vadisi

Fethiye-Gezilecek-Yerler-Mugla

Akdeniz Bölgesi’nin endemik bitkileriyle ünlü dağı Babadağ’ın eteklerini süsleyen Kelebekler Vadisi, Fethiye’nin Ölüdeniz beldesi sınırları içinde bulunuyor. Kendine has topografyası ve doğal güzellikleri sebebiyle 1995 yılında 1.derecede doğal sit alanı ilan edilmiş bu vadi; ülkemizdeki doğa ve kamp turizminin en önemli adreslerinden biri olarak biliniyor. İsmini içinde barındırdığı 80’den fazla kelebek türünden özellikle de Kaplan Kelebek’inden alan vadi; ekolojik tarımdan, ekolojik turizme, kültürden, sanata kadar pek çok alan için elverişli imkânlar sunuyor. Doğal güzellikleri ve eşsiz doğasıyla ülkemizdeki en önemli doğal yaşam alanlarından biri olan vadiye ulaşım ise Ölüdeniz’den kalkan teknelerle sağlanıyor.

15. Kabak Koyu

Fethiye’nin eşsiz doğal güzelliklerinden biri olan Kabak Koyu; endemik çeşitliliği, yabani hayatı ve 200 metre boyunca uzanan koyuyla adeta bir cennet. Fethiye Ölüdeniz’e yaklaşık 17 kilometre mesafede bulunan bu koy, üç tarafı dağlarla çevrili kanyon biçimindeki derin bir vadi ve vadinin denize açılan kumsalından oluşuyor. Ülkemizde 1.derecede sit alanı ilan edilmiş yerler arasında bulunan bu el değmemiş koya Ölüdeniz’den özel tur tekneleriyle ulaşılabiliyor.

16. Fethiye Müzesi

Antik kentler bakımında zengin bir bölgede yer alan Fethiye’de gezilmesi gereken yerlerden biri de Fethiye Arkeoloji Müzesi. Merkeze çok yakın bir mesafede bulunan müze, 1987 yılından beri şimdiki yerinde hizmet veriyor. Yapılan kazılardan ve vatandaşlardan elde edilen çok sayıda eserin bulunduğu müzede; Antik Çağlar’dan Bizans Dönemi’ne kadar tarihlenen antik koleksiyonlar, heykeller, seramik, cam ve metal objeler görülebiliyor.

17. 12 Adalar

Fethiye Körfezi’nin batı ve kuzeydoğu yönünde sıralanmış Kızılada, Delikli Adalar, Yassıca Adalar, Tersane Adası, Domuz Adası, Zeytin Ada gibi birbirine yakın mesafe bulunan 12 adadan oluşan 12 Adalar; Fethiye’nin en turistik bölgelerinden biri. Özellikle yaz sezonunda günübirlik turların veya lüks yatların sıklıkla uğradığı bu bölge berrak denizi sessiz, sakin koylarıyla denizin tadını çıkarmak isteyenler için alternatif yerlerden.

18. Şövalye Adası

Fethiyede-Gorulecek-Yerler

Bölgedeki adalar içinde üzerinde yerleşim bulunan tek ada olan Şövalye Adası, Fethiye Körfezi’nin ağzında bulunuyor. Bu özelliğiyle Fethiye Limanı’nı daha korunaklı hala getiren adada bir zamanlar Rodos Şövalyeleri’nin yaşadığı biliniyor. Benzersiz denizi ve plajıyla dikkat çeken adaya çoğunlukla 12 Adalar’a düzenlenen turlarla ya da tekneyle ulaşılabiliyor.

19. Cennet Koyu

Fethiye’nin adıyla yaraşır bir koyu olan Cennet Koyu, Fethiye’nin en güzel koyları arasında bulunuyor. Fethiye merkeze yaklaşık 37 km uzaklıkta bulunan Cennet Koyu ,tertemiz denizi ve orman alanlarıyla doğaya karışabileceğiniz muhteşem bir yer. Etkileyici doğasının yanında kamp alanlarıyla da dikkat çeken koy, sakin ve dinlendirici bir tatil için iyi bir alternatif.

20. Katrancı Koyu

Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı bir koy olan Katrancı Koyu, merkeze 16 kilometre mesafede yer alıyor. Çam ve okaliptüs ağaçlarıyla kaplı bir koydan denize girme imkânı sunan koy, doğası ve denizi ile kendisine hayran bırakıyor. Çadır ve kamp alanlarıyla ideal bir kamp alanı olan Katrancı Koyu, doğaseverler için vazgeçilmez yerlerden biri.

21. Günlüklü Koyu

Mugla-Fethiye-Gezilecek-Yerler

Fethiye merkezine yaklaşık 17 km mesafede konumlanan Günlüklü Koyu, Fethiye’nin önemli koylarının başında geliyor. Çevresi ağaçlarla çevrili yapısı ve tertemiz, berrak denizi ile dikkat çeken koy; tatilini hem doğa hem de denizle birlikte geçirmek isteyenlerin uğrak noktalarından biri.

22. Patara Antik Kenti

Antik Çağ’da Likya’nın en önemli kentlerinden biri olan Patara, Antalya’nın Kaş ilçesinde konumlanıyor. Dünyanın ilk parlemento binasının bulunduğu yer olan bu antik kent, aynı zamanda dünyanın en bakir plajlarına sahip bir bölgede yer alıyor. Binlerce yıllık bir tarihe ev sahipliği yapan Patara’da Antik Çağ’dan günümüze kadar gelebilmiş Vespasianus Hamamı, Patara Tiyatrosu, Korint Tapınağı, Bizans Kilisesi, Roma Zafer Takı gibi önemli yapıların kalıntılarını görebilmek mümkün.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here