Frankfurt am Main, Orta Almanya’nın güneybatısında yer alan Almanya‘nın onaltı eyaletinden biri olan Hessen’de yer alıyor. Frankfurt am Main, 670.000 nüfusu ile Almanya Federal Cumhuriyetinin 5. büyük şehridir. Hessen, 21 eyalet ve 5 bağımsız kentten oluşur. Frankfurt olarak isimlendirilen şehir; Brandenburg eyaletinde bulunan küçük Frankfurt’tan ayırt edilmek için Almanlar tarafından çoğunlukla orijinal adıyla “Frankfurt am Main” olarak anılıyor.

Ortaçağ döneminden beri Frankfurt, Almanya’nın en önemli kent merkezlerinden biri olmuştur. 794 yılında ilk kez belgelerde değinilen Yüksek Ortaçağ’dan itibaren bağımsız bir imparator şehridir ve 1806’ya kadar seçim ve 1562’den beri Kutsal Roma-Cermen İmparatorluğu’nun taçlandırma şehridir. 1816’dan 1866’ya kadar Alman Birliği’ne ve 1848-1849 yılları arasında ilk bağımsız seçilmiş Alman Parlamentosu’na ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde Frankfurt sadece Almanya değil, Avrupa çapında da önemli bir finans, fuar ve de hizmet merkezidir ve Alpha World Cities olarak adlandırılan tek Alman büyükşehridir.

Merkezi konumu sayesinde Frankfurt Havaalanı’na, Merkez Gar’a, Frankfurt kesişim nokasına ve dünya çapında en yoğun otoyol ağına sahip olmasıyla Avrupa’nın en önemli trafik düğüm noktalarından biridir. Frankfurt ilk kez 1875 yılında 100.000’in ve 1928’de ilk kez 500.000’in üzerinde bir nüfusa ulaşmıştır. Bugün dar şehir alanında aşağı yukarı 1,8 milyon, Rhein-Main bölgesinin tümünde ise 6 milyon kişi ikamet etmektedir.

Frankfurt kentinin bir özelliği ise Avrupa’nın en yüksek gökdelenlerine sahip olmasıdır. Gökdelenlerin çoğu bankalara aittir. En yükseği Commerzbank Tower olan bu binaların çoğu son 20 sene içinde yapılmıştır. Frankfurt, Avrupa Merkez Bankası’na, Almanya Merkez Bankası’na, Frankfurt Borsası’na ve Frankfurt Fuarı’na ev sahipliği yapmaktadır.

Frankfurt şehrinin en ünlü yakın dinlenme ve mesire yeri Main nehrinin kıyısı olup, bu metropolün içersinden adeta yeşil bir yaşam damarı gibi geçmektedir. Burada gezi vapurlarının iskeleleri bulunmaktadır. Şehrin etkileyici Skyline manzarasına hakim olan geniş çaplı gezinti yolları, koşu, bisiklet, futbol, gezinti veya istirahat için ilgi çekici bir alan sunmaktadır. Frankfurt şehrinin rahat tarafları ise kendilerini Müze kıyısı-Festivali, Höchster Schlossfest – Kale festivali, Frankfurter Weihnachstmarkt – Noel pazarı veya tamamen kişiye yönelik olmak üzere, Sachsenhausen’de elma şarabında, ya da Rheingau bölgesinin çok sayıda şarap etkinliklerinde göstermektedir. Doğa- ve gezi dostları için ise, Taunus ve Odenwald bölgeleri rahat ulaşılabilir birer konumdadır.

Şehrin en ünlü tarihi simasi ise Johann Wolfgang von Goethe’dir. Kendisinin doğduğu ev am Großen Hirschgraben’de yer almakta olup, kendisi tarafından Frankfurt şehrinde “Die Leiden des jungen Werther-Genç Werther’in Acıları” adlı romanı yazılmıştır. 20. Yüzyılın felsefe tarihinde ise “Frankfurter Schule” kurumu Theodor W. Adorno ve Max Horkheimer etraflarında belirleyici bir konum teşkil etmektedir. Kültürel unsurlara ilgili kişiler için Avrupa’nın en iyi müzik tiyatroları arasında yer alan Frankfurt operasının ziyareti, kaçırılmaz tavsiyelerden biri konumundadır.

Frankfurt, sayısı 60’ı aşkın irili ufaklı evleri ile eşi bulunmayan bir müzesel yapı sunmaktadır. Main nehrinin müzeler kıyısı boyunca, uluslar arası önem taşıyan, film, mimarlık, uygulamalı sanat ve Musevilik ile modern sanat müzeleri sıralanmaktadır. “Frankfurter Allgemeine Zeitung” gazetesinin bölge aşırı folyetonu, Almanya‘nın kültürel açıdan yönlendirici medyaları aralarında yer almaktadır.

Frankfurt Resimleri

Almanya-Hamburg

Germany-Hamburg-City

Germany-Hamburg

Hamburg-Almany

Hamburg-City

Hamburg-City

Hamburg-Gece

Hamburg-Geceleri

Hamburg-Germany

Hamburg-Hamburg

Hamburg-Meydan

Hamburg-Nights

Hamburg

Kültür ve sermaye aralarında bir köprü oluşturmanın, kitap şehri olan Frankfurt şehrinde geleneği vardır. Yaklaşık 100 yayınevinin merkezi burada bulunmaktadır. Bu şehrin mükemmel yapılanmaları arasında, dünya’nın en büyükleri arasında yer alan bir havalimanı, Frankfurt borsası ve Almanya’da eşi bulunmayan “Mainhattan” olarak adlandırılan şehir silueti yer almaktadır. Almanya’nın tek büyük şehri olarak Frankfurt, Alpha World Cities, Dünya şehirleri listesinde yer almaktadır.

 

3 YORUMLAR

  1. Almanya şehirleri içerisinde en az çekici olan. Tarihi yeri sadece DOM bölgesi, geri kalan iş merkezleri hep.

  2. Doğduğum sehir ve çok seviyorum. Simdi uzaklardayim ama Frankfurt ta doğdum ve özlüyorum hep. İstanbul a yerleştim yas 42 oldu 6 yildir İstanbul dayim. Frankfurt yeri hic tutmadi

  3. BENDE FRANKFURT DOĞUMLUYUM AMA ÜÇ YAŞINDAYKEN DÖNMÜŞÜZ TÜRKİYEYE BUNDAN DOLAYI HİÇ HATIRLAMIYORUM MAALESEF

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here