Almanya‘nın on altı eyaletinden biri olan Hamburg, ülkenin ikinci en kalabalık şehridir. Almanya’nın kuzeyinde, Kuzey Denizi ve Baltık Denizi’ni birbirinden ayıran Jutland Yarımadası’nın güney ucunda yer alan Hamburg, Elbe, Alster ve Bille Nehirlerinin birleşim noktasında bulunur. Şehir merkezi, Binnenalster ve Aussenalster Gölleri etrafında kurulmuştur. Kent, su kanallarını birbirine bağlayan 2.302 adet köprüye sahiptir.

Hamburg Almanya‘nın ikinci büyük şehri olup kendi başına ayrı bir eyâleti oluşturur. Aynı zamanda Avrupa Birliği’ndeki en büyük 6. metropoldür. En önemli uluslararası ticaret merkezlerinden biri olan Hamburg’da 90’dan fazla konsolosluk bulunur. Almanya’nın dünyaya açılan kapısı da denilen kent, Almanya’nın en büyük limanına da sahiptir. Kuzey Denizi’nden içeriye doğru uzanan Hamburg Limanı, Rotterdam’dan sonra Avrupa’nın en büyük ikinci limanı olup, dünyada da 9. sıradadır.

Almanya’nın diğer nehirleri ile kıyaslanınca daha canlı ve doğa ile iç içe olan bir liman şehridir. Alster Gölünün kıyıları, hava güzelken gezip görülmeye değerdir. Diğer kuzey Alman kentleri gibi Hamburg’unda mimarisi Backsteingotik tarzından etkilenmiştir. Tamamen düz olan şehri,özellikle güzel havalarda, yürüyerek gezmek son derece keyiflidir.

Hamburg’da bir çok park bulunmaktadır. Ayrıca küçük turistik gezi tekneleri ile Binnen- ve Aussenalster göllerinde ya da limanda (Hafen) veya kanallarda tekne ile şehri gezebilirsiniz. Alster tekne turları tarihi bir mekân olan Jungfernstieg’den kalkmaktadır. Hamburg’da Amsterdam’daki kırmızı lamba bölgesini (red light district) andıran St.Pauli bölgesinde Reeperbahn Caddesi bulunmaktadır. Bu bölgede çok sayıda gece kulübü ve diskotek bulunmaktadır. Turistik açıdan Belediye Binası’nın (Rathaus) kulesine çıkarak şehrin güzelliğini tepeden de görebilirsiniz.

Hamburg gezilecek yerler

Fischmarkt; balık pazarı
HafenCity; liman
Speicherstadt
Miniatur Wunderland
Planetarium
Hafenmuseum; liman müzesi
Museum der Arbeit; İş müzesi
Das Feuerschiff; eski yangın söndürme gemisi
Museum der Arbeit; Hamburg’un sanayi devrimi yılları ile ilgili müze
Hamburger Kunsthalle; sanat müzesi
Erotic Art Museum; erotik sanatlar müzesi
Deutsches Zollmuseum; gümrük müzesi
HSV Museum; HSV Hamburg futbol takımının müzesi
Museum für Hamburgische Museum; Hamburg müzesi
Hamburg Tren Terminali

Kent merkezinde yer alan Hamburg’s Kunsthalle (Sanat Merkezi), ülkenin en büyük sanat müzesidir. Müze kompleksi, bir yeraltı pasajıyla birbirine bağlı iki binadan oluşur. Sanat galerisi, Ortaçağ ve 20. yüzyıl klasiklerinden oluşan zengin bir koleksiyona sahiptir.

New York ve Londra’dan sonra Hamburg, dünyanın üçüncü büyük müzikal kentidir. 15 yıl süreyle “Cats” Almanya’da en uzun sahne alan müzikaldi, böyle başarılar Disney’in “Aslan Kral” veya “İlk Aşk, İlk Dans (Dirty Dancing)” prodüksiyonlarıyla devam ettiriliyor.

Cap San Diego (Überseebrücke) ve Rickmer Rickmers (Landungsbrücken demir yolu istasyonu) müzeleri, kentin kültürel hazinesini yansıtan diğer önemli kültür merkezlerindendir. Zengin gelenekli ticarethaneler ile ünlü tiyatrolar arasında devamlı şekilde yeni eğilimler gelişiyor. Böylece 1200 yıllık Hamburg hem eğlence meraklıları hem de kültür meraklıları tarafından aynı şekilde sevilip değerlendirilmektedir.

Hamburg Resimleri

Alman-Hamburg

Almanya-Hamburg-City Almanya-Hamburg

Hamburg-Almanya

Hamburg-Churches

 

Hamburg-Germany

Hamburg-gezi

 

Hamburg

Tatil-Hamburg

Hamburg barları ve kulüpleri, kent eğlence yaşamının ve gece hayatının vazgeçilmezleridir. Birçok cadde gece hayatı açısından oldukça aktifidr. Erotik mağazaların bulunduğu ve şowlara sahne olan caddeler Hamburg gece hayatının yoğun yaşandığı yerlerdir. Schanze ve St. Pauli hareketli caddeleri, barları, kulüpleri, diskolarıyla kent gece hayatının önemli merkezlerindendir.

Hamburg, dünyaya açılan kapı, kuzeydeki güzelim ve yüksek kent: Su kıyısındaki yeşil kent, boşuna Almanya’nın en güzel şehirlerinden sayılmıyor. Ve normalde mütevazı olan Hamburglular, “kentleriyle” duydukları gururu çok zor saklıyorlar.

1 YORUM

  1. Lise yıllarımda Almanca görmemden ötürü her zaman ilgimi çekmiştir Almanya. Dilleri ne kadar kaba bir dil olsa da şehir yapıları oldukça ince şekilde dizayn edilmiş. Fotoğraflardan yağmur yağanı gerçekten çok beğendim. Bir sanat eseri resmen.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here