İzmir’in Konak Meydanı’nda bulunan İzmir Saat Kulesi, Sultan Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. Yıldönümü nedeniyle 1901’de Sadrazam Küçük Sait Paşa tarafından yaptırılıyor. Birçok tarihi olaya tanıklık eden bu yapı, tüm zarafetiyle meydanı adeta bir inci gibi süslüyor. Kentin en önemli simgelerinden olan mekan, aynı zamanda şehrin en bilindik buluşma noktalarından.

Kule, 25 metrelik boyuyla, görkemini günümüzde de korumayı başarıyor. Yaptırıldığı dönemde Alman İmparatoru II. Wilhelm tarafından hediye edilen saat, kurulduğu günden bu yana sadece bir kez duruyor.

Izmir-Saat-Kulesi

Şiddeti 5,2 olan 1974 İzmir Depremi esnasında hasar gören saat, depremin oluş saati 02:04’te duruyor ve 2 yıl içerisinde onarılarak yeniden çalıştırılıyor. Dört basamaklı, haç biçiminde bir platformun üzerinde yükselen kulenin kenarlarında dört küçük sütun üzerine yerleştirilmiş sebiller de bulunuyor.

Zaman içerisinde yapının üzerinde bulunan Osmanlı tuğrası ve Osmanlı’ya ait işaretler kaldırılarak, sanatın genç cumhuriyetle birlikte başladığı hissi uyandırılmak isteniyor.

Saat Kulesi, yalnızca tarihiyle değil, bulunduğu konumla da oldukça ilgi görüyor. Kulenin önünde hatıra fotoğrafı çekildikten sonra, yakınlarda görülebilecek tarihi yerlerin çokluğu buranın önemini arttırıyor. Bu yerlerin başında Hükümet Konağı, Konak Yalı Camii ve Kemeraltı sayılabiliyor.

Konak Saat Kulesi

İzmirliler için büyük önem taşıyan ve İzmir’in kurtuluşunun simgesi sayılan Hükümet Konağı, İzmirliler için önem taşıyan tarihi mekanlardan. Kulenin hemen yanında bulunan tarihi Konak Yalı Camii ise, İzmir’in en zarif yapıları arasında gösteriliyor.

18. yy Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden olan camii, muhteşem firuze çini süslemeleri ve sekizgen planıyla görenleri kendine hayran bırakıyor.

Yapının etrafında bulunan ve mutlaka görülmesi gereken yerler arasında olan bir diğer yer ise, Kemeraltı Çarşısı. Yüzyıllardır İzmir’in en canlı alışveriş alanı olan çarşı, deyim yerindeyse buram buram tarih kokuyor.

Birbirinden farklı yerlerin gezilebileceği bir nokta olan Konak Meydanı’nın incisi Saat Kulesi, ziyaretçilerine birçok güzel rota çiziyor. İzmir’de gezilecek tarihi yerler arasında başlangıç noktası olarak kullanılabilecek Konak Saat Kulesi, kültür, tarih ve lezzet açısından oldukça geniş bir yelpazeyle misafirlerini ağırlamaya devam ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here