Mısır’ın başkenti Kahire; Mısır’ın kuzeyinde Nil Nehri kıyıları ve nehir adaları üzerinde bulunmaktadır. Sina Yarımadası’nda yer alan Mısır Arap Cumhuriyeti; Afrika’nın kuzeyinde Asya ile Afrika’yı birbirine bağlayan topraklar üzerinde yükselir. Akdeniz ve Kızıldeniz’e kıyısı olan Mısır, 70 milyonluk nüfusuyla, dünyanın 15. Afrika’nın ise 2. en kalabalık ülkesidir. Nüfusunun büyük bir bölümü Nil Nehri civarında toplanmıştır. Mısır, tarih boyunca süregelen uygarlıkları ve Büyük Giza Sfenksi’ni de kapsayan piramitleri ile ünlüdür.

Ülke nüfusunun dörtte biri burada yaşar. Kahire ülkenin ekonomi, ticaret, nüfus, sağlık, medya, ulaşım ve eğitim merkezidir. En kalabalık metropollerden biri olan Kahire, dünyanın 7. en kalabalık yerleşim alanıdır.

8 bin yıllık geçmişinde birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış; Afrika, Avrupa ve Orta Doğu’nun kesiştiği coğrafyada kendi özgün medeniyetini kurmuş bir ülke: Mısır. Modern dünyanın son yüzyılda keşfettiği, hâlen de keşfetmeye devam ettiği bir kültür. Nil Nehri’nin topraklarına bereket kattığı; tarihin tüm dönemlerine dair canlı örnekler barındıran bu ülke, egzotizm arayanları kendine çekiyor. Başkent Kahire, piramit şehirleri Giza ve Sakkara, İskenderiye ve Akdeniz kıyıları, Nil Vadisi, Luksor, Nasır Gölü, Kızıldeniz, Süveyş Kanalı, Sina Yarımadası ve çöller doyulmaz tarihi eserler ve doğal güzelliklerin beşiği adeta.

Fatımiler tarafından kurulan ve İslamiyet’in ilk yıllarından beri Müslüman dünya için önemini koruyan kent, Memluklar ve Osmanlılar dönemlerinin etkisiyle hem İslam mimarisinin özelliklerini sergiliyor; hem de güneyde, Eski Kahire ismiyle adlandırılan bölgede yaşayan Hıristiyan cemaatin varlığından dolayı kiliselerle donatılmış durumda. Kahire; orijinal mimarisinin yanında farklı coğrafi özelliklere de sahip. Şehrin bir yanından gürül gürül sular akarken; bir yanı çöl sıcağıyla kavruluyor. Hem bu şehrin hem de Mısır’ın simgelerinden olan Nil Nehri için ise ayrı bir parantez açmalı.

Kahire, Mısır Resimleri

Kahire-Cairo-Photo

Kahire-Cairo-Photos

Kahire-Cairo-Pyramides

Kahire-Cairo-Resim

Kahire

Kahire-Cairo

Kahire-Resim

Kahire-Resimleri

Kahire, yirmi dört saatini ayakta geçiren, soluksuz bir şehir. Bu 16 milyonluk şehir hiç bitmeyen dinamizmiyle ziyaretçilerine oldukça hareketli ve renkli bir deneyim vaat ediyor. Renk cümbüşü sokaklar; sokakları saran insan sesleriyle, egzotik kokularla ve uzaklardan gelen sıcak çöl esintisiyle birleşince insan kendini adeta dünyanın merkezindeymiş gibi hissediyor. Binbir Gece Masalları’nın doğduğu bu bölgeyi Nil Nehri de elinden geldiğince kutsuyor ve ortaya bu hayranlık uyandıran çok yönlü merkez çıkıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here