Üç Güzeller, Kapadokya’nın simgesi olan ve iki büyük, bir küçük peribacasından oluşan peribacası oluşumları. En çok fotoğrafı çekilen peribacaları olan üç güzeller, Ürgüp karayolu üzerinde, ilçe merkezine beş dakikalık mesafede bulunan seyir tepesinde yer alıyor.

Peribacaları, yumuşak tüflü bir arazide vadi yamaçlarından inen sel suları ve rüzgârın tüfü aşındırması fakat daha sert tabakaların aşınmadan ayakta kalmasıyla oluşuyor. Altının oyulmasıyla daha sert olan kayanın şapka gibi kaldığı bu yeryüzü şekillerine ise şapkalı peribacası deniyor. Şapkalı peribacalarının gövdeleri koni şeklinde, işte üç güzeller de bu şapkalı oluşumların en güzel örneği.

Kapadokya üç güzeller
Kapadokya üç güzeller

Farklı türleri bulunan peribacalarından Kapadokya bölgesinde yer alan tipleri arasında şapkalı, konili, sütunlu, sivri kayalı ve mantar biçimli olanları var. Görüntüsüyle büyüleyen peri bacaları, grimsi-beyaz ile kızıl renkte olabiliyor. Bu doğa harikası oluşumlar Avanos, Ürgüp ve Üçhisar üçgeninde, Kayseri’deki Soğanlı Vadisinde ve Nevşehir Çat Kasabası dolaylarında bulunuyor.

Üç Güzeller’e nasıl gidilir   

Üç Güzeller’i görmek için Kapadokya’ya özel araçla geliyorsanız, bu oluşumlar Nevşehir-Ürgüp otoyolunun Ürgüp girişinde, sol kolunuzun üzerinde kalıyor.

Kapadokya’ya ise havayolu, karayolu ve demiryolunu kullanarak ulaşabilirsiniz. Bölgeye en yakın havalimanı Nevşehir’deki Kapadokya Havalimanı olmakla birlikte dilerseniz Kayseri Havalimanı’ndan da bölgeye ulaşım mümkün. Türk Hava Yolları ile İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan, Pegasus Hava Yolları ile de Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan yaklaşık bir buçuk saat süren direkt uçuşla Kapadokya Havalimanı’nda olabilirsiniz. Buradan servis araçları ya da taksilerle Ürgüp’e ulaşabilirsiniz.

üç güzeller
üç güzeller

Kendi aracınızla bölgeyi ziyaret etmek isteyenler için ise, Ürgüp Ankara’ya 300 km, İstanbul’a 750 km, İzmir’e 790 km, Kayseri’ye 60 km ve Nevşehir il merkezine de 20 kilometre mesafede yer alıyor. Ankara’dan, Gölbaşı, Bala, Karakeçeli, Kaman, Kırşehir, Hacıbektaş üzerinden Ürgüp’e ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan ise Tem otoyolundan Ankara’ya geldikten sonra, buradan Ürgüp’e aynı güzergahı izleyebilirsiniz.

Üç Güzeller, Kapadokya’nın büyülü güzelliklerinden yalnızca biri. Dilerseniz Kapadokya Gezi Rehberi’ne göz atabilir, bu güzel coğrafyayı keşfe çıkabilirsiniz.

Kaynak: https://yoldaolmak.com/uc-guzeller-kapadokya.html

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here