Daha önceleri bir tren istasyonu olan ancak şimdi muhteşem bir sanat müzesi haline gelmiş bir yer tarafından büyülenmek ister misiniz? Orsay Müzesi eski d’Orsay garının olduğu yerde bulunmaktadır ve Fransa’nın mutlaka görülmesi gereken yerleri arasında.

Ustaları tarafından yapılmış olağanüstü empresyonist resimleri, eşyaları, fotoğrafları ve 19. yüzyıl heykel ve antikalarının dışında, d’Orsay müzesi başlı başına mimari mucize.

Muze-Dorsay-Paris

Taştan yapılmış girişi mimar Victor Laloux tarafından yaratılmış. 1900 yılında yapımı tam da Paris’de yapılan bir dünya fuarında tamamlanmış. Yıllar sonra tren istasyonu yıkılmaya yüz tutmuş ve Franz Kafka’nın “The Trial” filmi başta olmak üzere birçok filmde dekor olarak kullanılmaya başlandı. 1970’lerin sonlarına doğru da bir müzeye dönüştürüldü.

Museum-DOrsay-Paris

Müzeye dönüştürülmüş olmasına rağmen Laloux’un mimari görüntüsünü kaybetmemiş ve binanın yeni faaliyet alanıyla da birleşmiştir. Muhteşem yeni sanat cam güneşlik müzenin girişi haline getirildi. 1980’lerde büyük sanat eserlerini koyabilmek için ek bir kat daha eklendi.

Paris-Museum-Dorsay

Bugün ise d’Orsay müzesi binlerce sanat eserini dünyanın her yerinden akın eden ziyaretçilerine sergiliyor. Gerçekten muhteşem bir sergi. Hatta tamamen camdan yapılmış ve orijinal tren istasyonunun bir parçası olan bir geçit bile ve restoran, oditoryum, kitapçı ve hediyelik eşya bölümü de bulunuyor.

Paris-Muze-Dorsay

Müzenin iç dizaynı, İtalyan tasarımcı Gae Aulenti’nin öncülük ettiği, karşıtlık temaları barındırıyor. Bazı eleştirmenler müzenin “mussolinian” özelliklerini barındıran bazı kısımlarını acımasız şekilde eleştirmişler.

Paris-Muzesi-Dorsay

İster 1845 ve 1915 yılları arası Fransız başyapıtlarını görmek isteyen bir sanat meraklısı, ister sadece tarih ve mimari mucizeleri görmekten hoşlanan biri olun, d’Orsay müzesi her köşesiyle görmeniz gereken yerler listesinde olmalı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here