Niagara Şelalesi, her yıl 12 milyonun üzerinde turist ziyaretiyle dünyanın en ünlü görülecek yerlerinden birisi. Niagara Şelaleleri Kuzey Amerika’nın doğusunda, Kanada’nın Ontario eyaleti ile Amerika’nın New York eyaleti arasında, Niagara Nehri’nin üzerinde yer alıyor.

Kanada ile Amerika Birleşik Devletleri sınırında bulunan bu görkemli şelale, 3 büyük şelaleden oluşuyor. Kanada tarafındaki Horseshoe (Atnalı Şelalesi) bunların en büyüğüdür. Amerika topraklarında olan American Falls ve Bridal Veils Fall ise diğer iki küçük şelalelerdir.

niagara selalesi resimleri

American Falls ve Bridail veils Fall, birlikte Amerikan şelalesi olarak anılıp, ABD kısmındadır. Diğeri Horseshoe Falls, Kanada kısmında ve en büyükleridir.

Horseshoe Falls 48 metre yükseklikten, Amerikan Falls ise 50 metre yükseklikten akıyor. Kuzey Amerika’nın en güçlü şelalesi olan Niagara’dan, yarım dakikada 168,000 metreküpten fazla su akar.

Niagara Şelaleler Parkı olan bölge, kardeş şehirler Niagara Falls-Ontario ve Niagara Falls-New York tarafından doğal koruma altına alınmış.

niagara-falls-resimleri

Yıllar boyunca Kanadalı ve Amerikalı maceraperestler nehre atlayarak “su”dan oluşan bu sınırı yüzerek veya içlerine bindikleri bir takım araçlarla geçmeye çalışmışlar.

Hatta Niagara State Park’ın içinde bulunan ve dışarıdan bakıldığında bir dükkanı andıran Daredevil Müzesinde bu atlayışlarda kullanılan araçlar hala sergileniyor. Şimdiye kadar bu ve benzeri toplam 16 deneme yapılmış ve 6’sı ölümle sonuçlanmış. Ancak uzun zamandır her iki ülkede de bu tarz denemelere yasak getirilmiş durumda.

niagara-falls-resim

Kuzey Amerika’nın en büyük ve en güçlü şelalesi olan Niagara Şelalesi, bundan 10 bin yıl önce buz kütlelerinin yarattığı çöküntüler sonucu oluşmuş. Şelale, bir zamanlar bulunduğu yerden, 12 kilometre daha yukarıdaydı. Zaman içerisinde aktığı yerdeki taşları aşındıra aşındıra bugünkü yerine gelmiş. Şelaleden yarım dakikada 168.000 metreküpten fazla su akıyor.

Şelalenin yüksekliği az, fakat genişliği fazladır. Horseshoe Şelalesi, 49 metreden yüksekliğinde, 790 metre genişliğindedir.

niagara-selalesi-resim

American Şelalesi’nin yüksekliği isedibinde bulunan dev kayalar nedeniyle 21 – 30 metredir. Suların nehre döküldüğü yükseklik 57, şelalenin genişliği 320 metredir. Her yıl, Horseshoe Şelalesi 90 cm, American Şelalesi 12 cm gerilemektedir.

niagara selalesi

Amerika’ya ve özellikle Kuzey Amerika’ya gerçekleştirilen seyahatlerde, mutlaka Niagara Şelalesini de içine alan bir gezi programı oluşturulması tavsiye edilir. Nehirde düzenlenen bot turlarına katılarak, burada sık sık oluşan muhteşem gökkuşağı seyredilebilir.

Rainbow Köprüsü üzerinde yapılan yürüyüşle, aynı köprü üzerinde iki ayrı ülkeyi görmenin keyfi çıkarılabilir.

 niagara-falls

Dünyanın en büyük şelalerinden olan Amerika ve Kanada sınırlarından geçen muhteşem görselliği ile Niagara şelalesi görenleri büyülüyor.

Sırp asıllı kaşif Nikola Tesla tarafından, Niagara üzerinde yapılan hidroelektrik santrali, dünyanın ilk hidroelektrik santralidir. 1893 yılında kurulan santral, hem Kanada hem de Amerika için elektrik üretiyor.

niagara-falls-Amerika

Niagara’nın en güzel manzarası gözlem kulesinin 30.5 metre yükseklikteki gözlem katından izleniyor. Buradan, tekne turu yapmak için asansörle aşağıya iskeleye inilebiliyor.

Maid of the Mist, Niagara Nehri’nde gezme imkânı veren tekne turunun başladığı iskeledir. Son derece güvenli teknelerle çıkacağınız bu tur yaklaşık 30 dakika sürer. En önemli özelliği şelalenin döküldüğü noktaya mümkün olduğunca yaklaşıyor olmasıdır. Bölgeye gelen hemen hemen her turistin muhakkak katıldığı bu tura siz de mutlaka katılmalısınız.

niagara-Amerika

Kuzey Amerika’da yer alan en büyük şelale olan Niagara Şelalesi, yılın her dönemi çok yoğun turist akınına sahne olmaktadır.

Doğal koruma altında olan şelale ve etrafında bulunan Niagara Şelaleri Doğal Parkı, iki kardeş şehir olan Ontario ve New York tarafından sağlanan ortak bir koruma programına tabidir.

niagara

Niagara Şelalesi, tersine akması özelliğiyle dünyada tektir. Şelalenin taşlara çarpan suları geri gelmektedir. Amerikan yerlileri tarafından “water that thunders” olarak adlandırılmış.

niayagara selalesi

Hem Amerika hem de Kanada tarafındaki kasaba, bu olağanüstü şelaleyi görmek için gelenler tarafından doluyor. 1804’lü yıllardan bu yana Niagara, nikah ve balayı mekanlarının bilinen yerlerinden biri oldu.

Napolyon’un genç kardeşi Jerome Bonaparte, genç Elizabeth Patterson ile burada evlenmiştir.

niayagara selale

Niagara Şelalelerine nasıl gidilir

New York ve Niagara Şelaleleri arasındaki mesafe yaklaşık 680 km’dir. Karayoluyla hemen hemen 7 saat süren bu uzun yolculuğa -tabi eğer vaktiniz varsa- araba kiralayarak çıkmanızı tavsiye ederim. Böylece yol üzerinde görülecek diğer ABD şehirlerini de ziyaret ederek güzel hatıralar biriktirebilirsiniz.

Vakti sınırlı New York turistlerindenseniz, çoğunluğu New York LaGuardia Havaalanından kalkan ve US Airways, Delta gibi şirketlerin düzenlediği seferlere dâhil olabilirsiniz. Yaklaşık 1.30 saat sürecek olan bu yolculuğu, erken rezervasyon imkânlarından faydalanarak oldukça uygun fiyatlara getirebilirsiniz.

3 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here