Ürdün’ün eşsiz taş şehri Petra, 2 bin yıl önce bu taşlık dağlarla çevrili çölde yaşamış olan güçlü bir medeniyetin adeta sessiz bir anıtı. Petra ününü Indiana Jones’un “Last Crusade” filminden alıyor ancak gerçek hikayesi Hollywood’un bile erişemeyeceği kadar görkemli. Ve daha öğrenilecek çok şey var çünkü arkeologlar henüz bu eşsiz bölgenin sadece yüzde 15’ini keşfedebilmiş durumda.

Orta Doğu‘nun görkemli kenti Petra (Yunanca’da taş) Kızıl Deniz ve Ölü Deniz arasında bulunan yoğun bir kervan yoluydu. Levant, Arabistan ve Mısır kervan yolu Petra’nın kapılarını bulana kadar Nebatiler burada yaklaşık bin yıl yaşadı.

Urdun-Petra-Antik-Kenti

Nebatiler hakkında tarihi bilgi pek fazla bulunmuyor ancak bu halk ticaret konusunda mükemmeldi. Maddi olarak inanılmaz bir bölgesel gücü askeri olarak değil ticari zeka ile elde etmişlerdi. Nebatiler bugünkü İsrail ve Ürdün’den Kuzey Arap Yarımadasına kadar olan bölgeleri kontrol altına aldılar, sonraları ise Roma İmparatorluğu’nun bir parçası haline geldiler.

Petra’nın geçmiş zenginliği sanat ve mimari alanında fazlasıyla kendini gösteriyor. Yumuşak kum taşına oyularak yapılmış inanılmaz güzel detaylara sahip başka bir yapı hiçbir yerde yok. Özellikle direkt kum taşına kazınarak yapılmış olan hazine bölgesi.

Petra-Urdun

Nebatilerin şehri aynı zamanda şehir planlaması konusunda da muhteşem bir yere sahip. Bir zamanlar burada yaşayan 30 bin kişi susuzluklarını kanal ve sarnıç sistemiyle kışın ileride kullanmak üzere depoladıkları suyu içerek gideriyorlardı. O kadar iyi çalışan bir sistemdi ki birçok bahçe bile bu sistemden yararlanıyordu.

Petra’nın düşüşü ticaret yollarının denize doğru değişmesiyle başladı ve MS 363 yılındaki büyük deprem ile iyice hızlandı. 7. yüzyıla kadar şehir dayandı ve hatta 5. yüzyılda bir Hristiyan sarnıcı yapıldı ancak sonra bir bilinmezliğe düştü ve 19. yüzyıla kadar dünyadan koptu. Bugün ise Petra Ürdün’ün en ünlü turist bölgesi ve mutlaka görülmesi gereken Dünya Miraslarından biri.

Petra-Antik-Kenti

Petra’ya ulaşım

Petra, Umman’dan çöl otoyolu ile 3 saatlik uzaklıkta. Özel ve kamu otobüsleri her gün gidip geliyor. Taksi ayarlamak da mümkün.

Petra’yı nasıl ziyaret etmeli?

Petra çok geniş bir bölge ve en bilinen yerlerini gezmek bile bir günden fazla sürebilir. Bölgede birkaç gün kalmayı düşünebilirsiniz böylece keşif için yeterli zamanınız olur. Uzun yürüyüşler ve dik çıkışlar bazı ziyaretçileri oldukça yoruyor ve kendilerini kiralayabilecekleri eşek ve deve gibi hayvanların sırtlarında buluyorlar. Petra’nın rehberleri Ürdün hükümeti tarafından lisanslıdır ve bilgileri dahilinde yapılan gezi ziyaretçilere mutlaka çok daha fazla şey katacaktır.

Petra’yı ne zaman ziyaret etmeli?

Petra’ya yılın her zamanı gidilebilir ancak her mevsim farklı bir deneyim sunuyor. Yaz kavurucu sıcak olurken kışın aşırı soğuk ve yağmurlu olabiliyor. Bahar ve sonbahar ise çok aşırı sıcak ve soğuk olmuyor ve ziyaret için en iyi zamanlar. Petra’nın yüksekliği dolayısıyla geceleri soğuk olması en doğal özelliklerinden biri.

Birçok Petra ziyaretçisi için günün saati yılın zamanından daha önemlidir. Günün ilk ışıkları ve gün batımı Petra’nın taşları üzerinde harika bir renk oluşturuyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here