İsfahan, İran’da İsfahan Eyaleti’nin yönetim merkezi ve aynı zamanda ülkenin üçüncü büyük şehri. Orta Doğu coğrafyasında zengin tarihi geçmişini her bir köşesinde görebileceğiniz İsfahan, İran’ın en çok ziyaretçi ağırlayan kentlerinden.

1501-1736 yılları arasında bugünkü Azerbaycan, İran, Ermenistan, Irak, Afganistan, Türkmenistan ve Türkiye’nin doğu kesiminde varlığını sürdürmüş Safevi Devleti’ne başkentlik yaptı. İsfahan’ın dünya sahnesinde adının sıkça anıldığı dönemde Tarihi İpek Yolu, kentten geçiyordu. İsfahan, hem Safavilerin hem de tarih boyunca bölgeye egemen olan farklı devletlerin tarihi ve kültürel izlerine sahip.

Siesepol Köprüsü

İran‘ın İsfahan’ şehrindeki Zayende Nehri üzerinde 11 köprü yer alıyor. Beşi oldukça eski olan köprülerden Siesepol (Si-E-Se), Farsça’da 33 demek. Mimarları Siesepol Köprüsü’nü Zayende üzerine kurarken 33 tane göz yapmışlar. Safevi Hanedanları için en görkemlisi sayılan I. Abbas’’ın gözde generali Allahverdi Han tarafından 1599 ile 1602 tarihleri arasında yapılmış.

Siesepol-Köprüsü-Iran-Isfahan

298 metre uzunluğunda olan Siesepol Köprüsü aynı zamanda suyu regüle etmekte de kullanılıyor. Köprünün iki ayağında nefis çaylar içebileceğiniz ve nargile tüttürebileceğiniz çayhaneler bulunuyor.

İtalyan Rönesansı’nın etkilerini taşıyan Siosepol Köprüsü, İsfahanlıların, şehirde vakit geçirmekten en çok hoşlandığı yerlerin başında geliyor. Köprünün gece manzarası da en az gündüz manzarası kadar şahane.

Bu yüzden eğer vaktiniz varsa hem gece hem de gündüz köprü çevresinde yürüyün, kafelerde zaman geçirin. Yolunuz İran‘a düştüğünde, İsfahan’ı mutlaka görün.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here