Doha’da, geleneksel Katar mimarisini ve kültürünü yansıtan en etkileyici yerlerden biri olan Souq Waqif, birbirine bağlanan dar sokaklarında gezerken, labirente girip kaybolmuş hissi uyandırıyor. Dünyanın en göz alıcı çarşıları arasında bulunan bu bölgede, Katar kültürüne ve yerel yaşamına dokunmanın keyfi ise insanda bambaşka bir duygu yaratıyor.

Şehrin en eski yerleşim yerleri arasında bulunan ve hem yerel halkın hem de turistlerin gözde ziyaret adreslerinden biri olarak gösterilen bu tarihi çarşıda; hediyelik eşya, baharat ve yerel giysilerin yanı sıra yöresel kokularıyla baş döndüren parfümler ve renk renk kumaşlar satan çok sayıda irili ufaklı dükkan da yer alıyor.

Souq Wakif

Genellikle sabah saat 10.00 ve 22.00 arası açık kalan dükkanların bir çoğu, havanın çok sıcak olması nedeniyle öğlen saatlerinden saat 16.00’a kadar kapanıyor. Yine de o saatlerde bölgeyi ziyaret ederseniz açık olan yerler bulabilirsiniz.

Sokaklarında geleneksel kıyafetler giyen atlı polislerin gezdiği bu renkli çarşı, masal dünyasını andıran göz alıcı bir atmosfere sahip. Çevresinde ve sokaklarında dolaşırken, Orta Doğu’nun geçmiş zamanlarında yaşıyor gibi hissedebilirsiniz.

Dükkanlardan buram buram yükselen baharat kokuları aklınızı başınızdan alırken, Doha’nın gündelik yaşamına karışmanın tadını çıkarın.

Souq Wakif Doha Katar

Souq Waqif, Katar’ın ünlü nargilesinin tadına bakmak için de en doğru adreslerin başında geliyor. Bölgede ‘shisha’ adıyla bilinen nargile, yöre halkının da vazgeçilmezleri arasında.

Souq Wakif Doha

2006 yılında bakım ve restorasyon çalışmaları yapılan bu eski binaların geçmişi, 100 yıl öncesine dek uzanıyor. Doha şehir merkezinde yer alan Al Souq ilçesi sınırlarından konumlanan çarşıda bazı butik otellere rastlamak da mümkün.

Souq Vakif Doha

Şehirde ticaretin ve yaşamın kalbinin attığı yer olarak nitelendirilen Souq Waqif’in en kalabalık ve hareketli noktalarından biri de tavşan, kuş, kaplumbağa gibi evcil hayvanların satıldığı hayvan pazarı.

Dört bir yandan yükselen sesler arasında farklı bir görünüme sahip olan bu pazar zaman zaman hayvanseverlerden tepki alsa da, şehir kültürünün en önemli parçalarından birini oluşturuyor.

Souq Wakif Doha Katar

Al Asmakh ve Al Ahmed Caddeleri arasında bulunan ve sahil yolu ile ünlü Corniche’e yürüme mesafesinde kalan bu keyifli gezi adresine gitmek için taksiler ya da otel servisleri kullanılabilir çünkü şehirde turistlerin toplu ulaşımdan faydalanması yasak.

Katar‘ın gerçek yaşamına tanık olmak için en cazip seçeneklerden biri olan Souq Waqif, ülkeyi ve insanlarını daha yakından tanıma fırsatı sunuyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here