Doğu ile Batı’nın buluştuğu Tel Aviv, İsrail’in Akdeniz sahilinde yer almaktadır ve ülkenin 2. en büyük kentidir. İsrail nüfusunun üçte biri burada yaşamaktadır. Müzeleri ve Akdeniz sahili boyunca uzanan plajlarıyla muhteşem bir kenttir. Kentin Bauhaus mimarisi ise UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndedir.

Tel Aviv-Yafa veya sıklıkla kullanılan adıyla Tel Aviv, 391.300 kadarlık nüfusuyla İsrail’in ikinci büyük şehridir. İsrail’in Akdeniz kıyılarında bulunan kentin yüzölçümü yaklaşık 51,8 km²’dir. 3 milyonluk nüfusuyla Guş Dan metropolündeki en kalabalık ve en geniş kenttir. Kentin yönetimini Tel Aviv-Yafa belediyesi üstlenmektedir.

Tel Aviv, 1909 yılında liman kenti Yafa’nın bitiminde kuruldu. Zamanla büyüyen şehir, Yafa’dan ayrılmaya başladı. Bu dönemde bölgede özellikle Araplar yaşamaktaydı. İsrail’in bağımsızlığından 2 yıl sonraki 1950’ye gelindiğinde Tel Aviv ve Yafa, aynı belediyeye bağlandı. 2003 yılında ise kentteki Beyaz Kent, UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne alındı. Ayrıca Tel Aviv’de yasayanlara Tel Avivim denir.

Yafa Limanı ile Kuzey Tel Aviv arasında yer alan Tel Aviv turuna, Eski Yafa ve Yafa Limanı’ndan başlayacaksınız. Buradaki eski kiliseler, olağanüstü taş binalar ve ağaçlı yollar, sizleri geçmişe doğru bir yolculuğa çıkaracaktır. Bir balıkçı limanı olarak kullanılan Yafa Limanı, tarihin ta kendisidir.

Tel Aviv Resimleri

Tel-Aviv-Foto

Tel-Aviv-Photo

Tel-Aviv-Resim

Tel-Aviv-Resimler

Tel-Aviv

Bauhaus, 1919 ile 1933 yılları arasında Almanya’da bulunan bir sanat ve mimarlık okulu için kullanılmaktadır. Bauhaus mimari tarzı, bu okuldan mezun olmuş Arie Sharon ve Yaakov Rechter tarafından Tel Aviv’e getirilmiştir. Kent merkezinde yer alan bu tür güzel binalar ve yapılar koruma altına alınmıştır. Burası, Tel Aviv’in Beyaz Kenti (White House)’dir.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here