Dünya çapında seyahat severler tarafından takip edilen VirtualTourist sitesi kullanıcıları oylarıyla dünyanın 8. harikasını belirledi. Oylama sonucunda Şili Torres del Paine National Park, dünyanın sekizinci harikası olarak ilk sırada yer alıyor.

Duyuru “Good Day L.A.” programında, Şili doğumlu aktör Cristian de la Fuente taraından Los Angeles şehrinde yapıldı.

Sili-Torres-Paine-National-Park

En çok oyu alan ve ilk 10’ı oluşturan diğer yerler şunlar:

2. El Salvador’s Santa Ana Volcano and Lake Coatepeque
3. Colombia’s Coffee Cultural Landscape
4. Guatemala’s Tikal National Park
5. Slovenia’s Skocjan Caves
6. Mexico’s Copper Canyon
7. Scotland’s Dunnottar Castle
8. Belize’s Great Blue Hole
9. Curacao’s Queen Emma Bridge
10. Croatia’s Old Town Dubrovnik

Torres-Paine-National

Torres del Paine Milli Parkı

Torres del Paine, (İspanyolcada Paine’nin kuleleri), Şili Patagonyası sınırları içinde kalan bir milli park. Milli park ismini gökyüzüne kule gibi uzanan masif 3 kayadan alır. İçinde yaşayan yaklaşık 60 pumaya, kanat genişliği 3 metreyi bulan kondorlara, And Dağları’na özgü bir hayvan olan guanakolara ve gri patagonya tilkisi gibi hayvanlara ev sahipliği yapar.

Torres-Paine-National-Park

Tabiat açısından çok yönlüdür. Büyük buzul alanlar, yüksek dağlar, çok sayıda göl, tundra ve ağırlıklı servi ağacından büyük ormanlara sahiptir. Orkide de dahil olmak üzere çok çeşitli çiçeklere rsatlamak mümkündür.

Torres del Paine, trekking sevenler, dağcılar, buzul turistleri, hayvan ve botanik severler için bir cennettir. Milli Park tamamen ziyarete açıktır. İdare merkezi Lago Toro alanındadır. Parka otobüsle Puerto Natales ‘den ulaşılır.

Sili-Torres-Paine

Parkın içinde çok sayıda küçük idare noktası vardır. CONAF çok sayıda yürüyüş parkuru düzenlemiştir. İlaveten çok sayıda kulübe ve kamping alanı bulunur. Parkın gereksiz şekilde kirletilmemesi için çok sıkı çevre şartları uygulanır.

5 YORUMLAR

    • Bu parkı bu kadar görkemli yapan bana göre dağlar. Orman, nehir ve denizler birbirine benzer, ancak dağlar farklıdır. hepsinin hametli bir görünümü ve ruhu vardır. Everest, Fuji, Ağrı, Kilimanjaro, Alpler… Hepsi büyüeyici yerler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here