Özgür olma isteğiyle geçmişten beri süregelen uçma arzusu, çok sayıda denemeyi beraberinde getirmiş. 19. yy’da başlayan başarılı girişimlerin ardından günümüzde bu alanda oldukça gelişme söz konusu. Gökyüzünde süzülüşleriyle hayranlık hissi uyandıran uçaklar ve uçuşlarda yaşananlar hakkında pek çok ilginç bilgi var.

Çoğu hayret verici bu bilgiler, günümüzde hala çoğu kişi tarafından bilinmiyor. Uçak bileti alırken, sunulan seçenekleri dikkatlice okuyan ve pek çok konuda titiz davranan yolcular için uçaklar hakkında bilinmeyen birbirinden değişik 9 bilgiyi bir araya getirdik.

Uçak bileti

Uçuşlar Hakkında 9 İlginç Bilgi

1. Uçak korkusunun nedeni türbülans

Uçaklar bir yerden bir yere ulaşmada en rahat ulaşım aracı olsa da binme konusunda en çok korkulanların başında geliyor. Bunun en önemli nedenlerinden biriyse türbülans olarak adlandırılan durumdan kaynaklanıyor. Aslında bu olay düşünülenin aksine uçakların düşmesine yol açmıyor. Yalnızca havadayken kemer takmanın önemini hatırlatıyor. Bazı türbülanslar oldukça şiddetli sarsıntılara neden olabileceği için kemerlerin takılı olmaması yolcular için sorun yaratabiliyor. Ne yazık ki günümüzde artan karbondioksit seviyelerinden dolayı türbülansların şiddetini arttırdığını da belirtmek gerekiyor.

2. Havada kaza ihtimali yolda yürürkenden az

Uçuşlarda korkuya neden olan bir diğer düşünceyse havada gerçekleşebilecek kazalar konusunda. Ne var ki, kazaların %90 oranından daha fazlası uçakların iniş ve kalkış anlarında yaşanıyor. Bu nedenle havadayken yanmayan kemer ikaz ışığı, kalkış ve inişlerde yanıyor. Ayrıca bu zamanlarda yolcuların yerlerinden kalkması, yer değiştirmesi gibi kabinde gerçekleşecek hareketler uçağın dengesini bozacağından kabin görevlilerinin bile ayakta olması kesinlikle yasak. Ancak, uçak kazalarının olma oranları öyle düşük ki, yolda yürürken herhangi küçük bir kazada ölme riski çok daha fazla.

3. Pilotlar havada uyur mu?

Türbülans ve kazaların yanı sıra pek çok kişi pilotların uyku konusunu merak ediyor. Uçuş esnasında pilotlar çok kez uykuya dalsalar da bu durum herhangi bir risk yaratmıyor. Kalkış ve inişlerden sonra otomatik pilotun devreye girmesiyle ya da yardımcı pilotun olaya hakim olmasıyla yolculuklar devam ediyor. Ancak kabinde bulunan 2 pilotun da uykuya daldığı zamanların sayısı da oldukça fazla.

THY Yemek
THY Yemek

4. Havada her şey daha lezzetli

Uçuş esnasında daha çok susadığımızı düşünebiliriz. Çünkü genelde içtiklerimizin tadı daha güzel geliyor. Ancak bunun asıl nedeni havadaki alçak basınç. Bu durum içeceklerdeki şeker oranının daha çok ortaya çıkmasına neden oluyor. Yolcuların tercihlerine bakıldığında günlük hayatta içmek için pek tercih edilmeyen domates, çok daha tatlı geldiği için en çok tercih edilen içeceklerin arasında bulunuyor. Bunun yanında yolculuklarda oluşabilecek bulantılar nedeniyle maden suyu da tercih edilen içeceklerden.

5. Pilotlara her zaman farklı yemek

Uçuşların belki de en sevilen anları yeme-içme servisinin olduğu anlar. Ancak, çok sayıda farklı menünün bulunduğu uçuşlarda pilotlar her zaman farklı yiyecekler yiyor. Sadece pilotlar için özel olarak hazırlanan menülerin amacı, uçuş sırasında oluşabilecek hastalık ve halsizlik durumunu ortadan kaldırmak. Yoksa tüm yemekler elbette ki birbirinden leziz!

6. Maliyeti düşürmek sanıldığı kadar zor değil

Bilindiği gibi uçuşlar her bir uçak firması için oldukça maliyetli. Uçakların bakımı, havaalanında park etmeleri ve sunulan hizmetlerle oldukça yüklü harcamalar yapan şirketler değişik tasarruf planları geliştiriyor. Bu planlar sanılanın aksine çok büyük değişimleri de barındırmıyor üstelik. Örneğin American Airlines, menüsündeki zeytin sayısını yalnızca 1 tane eksilterek yaklaşık 40,000$ kazanç sağlamış.

7. Kabin içinde hastane sistemi

Kapalı alanlar ve özellikle toplu taşıma araçları hasta olmak için en uygun yerler olarak biliniyor. Hava sirkülasyonun oldukça az olduğu ve temiz havanın azaldığı bu yerlere uçaklar dahil değil! Düşünülenden oldukça farklı olarak uçaklar en temiz havayı içinde barındırıyor. Bunun nedeniyse kabinlerde genel olarak hastanelerde kullanılan filtre sisteminin olması. Mikrop oranının oldukça düşük olduğu ve neredeyse en temiz havanın bulunduğu uçaklar, uçuş sağlığı açısından titiz yolcuların içini rahatlatıyor.

Ucuz-Ucak-Bileti

8. İlk görüşte aşk havada daha yaygın

Uçuşlarda rastlanan diğer ilginç durumlardan biriyse kabin görevlilerine duyulan duygusal bağlanma üzerine kurulu. Bu durumun nedeni hala tam anlamıyla açıklanamasa da, ilk görüşte aşık olmanın en yüksek orana sahip olduğu mesleklerden. Birçok kişinin tahminine göre bunun nedeni, uçuş esnasında güler yüzlü bir kişinin sizin her isteğinizi yerine getirmeye hazır olması.

9. Havada cinsel ilişki yasak değil!

Atılan her adıma bile dikkat edilen uçuşlarda kuralların oldukça sıkı olduğu biliniyor. Ancak ne var ki cinsel ilişkiye girme konusunda herhangi bir kural bulunmuyor. Tabii ki bunun olmaması yapılabileceğini göstermiyor! Tuvalette geçirilen anlarda, kabin görevlisinin uyarıları dikkate alınmazsa, uçaktan indikten sonra gözaltına alınmak muhtemel bir sonuç oluyor. Bu bilgi başta komik gözükse de araştırmalar uçuşlarda yakınlaşma isteğinin arttığı ve her yıl neredeyse 250 yolcunun yakalandığı belirtiliyor. Bu durum, 1916’da rapor edilen düşen bir eğitim uçağında çıplak bulunan bir pilot ve kadın öğrencisiyle dikkatleri üzerinde toplamaya başlıyor.

Göz at:

Avrupa’da Düşük Bütçeli Seyahat İçin 6 İpucu

Yeni yerler görme isteğiyle kuşlara hayranlık duyulan dünyada, uçaklar oldukça önemli bir yere sahip. Geçmişten günümüze oldukça gelişen hava yolculuğu hakkında merak edilen pek çok şey var. Bu konular arasında oldukça şaşırtıcı olanlar da bulunuyor.

5 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here