Yeni Zelanda, ziyaretçilerine macera ve keşif için rakipsiz çeşitlilik sunan, fotojenik ve dost canlısı bir ülke. Etkileyici adaları, ormanları, dağları, kumsalları, buzulları, termal bölgeleri ve fiyortları çevreye duyarlı hükümet tarafından iyi korunan Yeni Zelanda, geleneksel Maori kültürünün kozmopolit şehirlere, büyüleyici köylere ve el değmemiş ormanlık alanlara kadar geniş bir alanda modernlikle birleştiği bir yer. Okyanusya coğrafyasının ada ülkesi Yeni Zelanda’da da en gözde turistik yerler de dâhil olmak üzere herkes için bir şeyler var.

Yeni Zelanda’da Görülecek Yerler 

1. Steward Adası

Yeni-Zelanda-Gorulecek-Yerler-Steward

Steward Adası, Yeni Zelanda’nın üçüncü büyük adası ve Güney Adası’ndan daha güneyde bulunuyor. Adanın çoğu ormanlık ve gelişmemiş olup adanın yüzde 80’inden fazlası Yeni Zelanda’nın vahşi tarafını keşfetme şansını veren Rakiura Milli Parkı sınırları içerisinde. Stewart Adası’ndaki etkinliklerin çoğu, yürüyüş, kamp ve kuş gözlemciliği de dâhil olmak üzere açık havada yapılmak zorunda. Stewart Adası’ndaki en popüler trekking yollarından biri, kondisyonu yüksek yürüyüşçülerin bile ancak birkaç gün içerisinde tamamlayabileceği Northwest Circuit’tir. Ancak, trekking yolunun muhteşem bir manzarası var ve vahşi yaşamın tam ortasında.

2. Nelson

Güney Adası’nın üst kısmında, Yeni Zelanda’nın her mevsiminde yılda en fazla güneş ışığı alan Nelson bulunuyor. Bu harika iklim ve kentin üç milli parkla çevrelendiği gerçeği, Nelson’ı açık hava rekreasyonunda harika bir mekân haline getiriyor. Yerel tarım ve bölgenin şarap imalathaneleri üzerinde de bir vurgu var. Founder’s Park, tarladan masaya konseptli yemekler yiyebileceğiniz ve kentsel alanın tam kalbinde güneş ile ısınabileceğiniz muhteşem bir yer. Hatta parkın keyfini sürmek için yeterli zamanı sunan erken saatlerdeki otobüsü kullanarak Nelson’dan Abel Tasman Ulusal Parkı’na günlük gezi yapabilirsiniz.

3. Glacier Country

Glacier Country, Güney Adası’nın Batı Sahili’nde bulunuyor ve Westland Milli Parkı’nın incisi olarak adlandırılıyor. Parkta ülkenin en seçkin iki buzulunu görme fırsatı bulacaksınız: Franz Josef Glacier ve Fox Glacier. Franz Josef Glacier, gezegende en erişilebilir buzullardan biridir, yani aslında buzula hatta buzul vadisine kadar yürüyebilirsiniz. Rehberli geziler ile genişleyen buzullara yakından bir göz atabilir ve sıcak havuzlarda ısınarak bir günlük yürüyüş sonrasında dinlenebilirsiniz.

4. Napier

Yeni-Zelanda-Gorulecek-Yerler-Napier

Kuzey Adası’ndaki Napier sahil beldesi, 80 yıl önce kent büyük bir yangın geçirdiğinde yeniden inşa edildi ve 1930’lu yılların mimarisi nedeniyle Yeni Zelanda’nın Art Deco Başkenti olarak bilinir. Mimari tur için rehber ile veya yalnız şehri yürüyerek gezdikten sonra Napier’in tadını çıkarmanın en iyi yolu, Yeni Zelanda Ulusal Akvaryumunu ziyaret etmektir. Bu muazzam akvaryum, kaplumbağalardan timsahlara kadar her şeye ev sahipliği yapıyor ve bünyesindeki modern sergiler gerçekten birinci sınıf.

5. Rotorua

Rotorua Yeni Zelanda’nın termal harikalar diyarı olarak biliniyor. Şehrin içinde ve çevresinde çok sayıda gayzer ve kaplıcalar var. Bunların çoğu parklarda ve doğal rezervlerdedir. Yeni yerlerde doğal buhar, sıcak su ve çamur patlaması meydana gelebilir. Yakındaki Wai-O-Tapu, Lady Knox Gayzeri’ne ek olarak renkli görünümleri ile dikkat çeken birçok kaplıcayı da ziyaret etmek için popüler bir yer.

6. Paihia

Adalar Körfezi’ni keşfetmek istiyorsanız, Paihia Yeni Zelanda’da ziyaret etmek için harika bir yer. Paihia küçük bir kasaba ancak yolcular için harika otellere ve bir dizi eğlence olanaklarına sahip. Eğer maceraperest ve aktif hissediyorsanız, yunuslarla yüzebilirsiniz veya Rainbow Warrior isimli su altı gemi batıklarını görmek için tüplü dalış yapabilirsiniz. Kuru topraklara geri dönünce, yeni yakalanmış deniz ürünlerinin servis edildiği olağanüstü restoranlar için Marsden Yolu’na doğru yola çıkın.

7. Auckland

Yeni-Zelanda-Gorulecek-Yerler-Auckland

Yelken Şehri olarak bilinen Auckland, Yeni Zelanda’daki en büyük ve en kalabalık şehir. Şehir Kuzey Adası’nda bulunuyor ve canlı kültürü ve gurme tatları ile ünlü. Bu güzel metropolün muhteşem manzarasını görmek için Auckland Harbour Bridge’e tırmanın. Yeni Zelanda’nın tarihi ve mirası hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, şehrin en eski bölümü olan Auckland Domain’ı kontrol etmeyi unutmayın. Auckland Domain’te ikonik Auckland Müzesi’nde muhteşem Maori ve Pasifik Adaları sergileri bulacaksınız.

8. Queenstown

Yeni Zelanda’nın güneyindeki ada, adrenalin ve macera arayanların rüyası olarak bilinen bir yer olan Queenstown. Güney Alpler’in yükselen zirveleriyle çevrili olan ve masmavi Wakatipu Gölü kıyılarında bulunan Queenstown inanılmaz derecede güzel bir mekân. Manzarayı özümsemenin en iyi yollarından biri, Wakatipu Gölü’nün kendisi. Gölün çevresini turlayabilir veya gölün muhteşem sularında bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Şehir merkezinde barlar ve restoranlar ile dolup taşan canlı bir gece hayatı da var.

9. Tongariro Doğal Parkı

Yeni Zelanda’nın ilk ulusal parkı olan Tongariro, sürprizleri ve aşırılıkları ile tanınıyor. Parkın ekosistemi sakin göller, aktif volkanlar, bitki tarlaları, evcilleşmemiş ormanlar ve çöl benzeri yaylaları içeriyor. Yürüyüşünüzü çarpıcı Taranaki Şelalelerinden sadece üç saatlik bir yürüyüşle Whakapapa Ziyaretçi Merkezi’nde başlatın. Kısa yürüyüş sizi, çalılıklar, orman ve yüzlerce yıl önceki volkanik püskürmelerin lav çizgisinin ötesine götürecek.

10. Fiordland

Yeni-Zelanda-Gorulecek-Yerler-Fiordland

Yeni Zelanda’daki en güzel manzaralara sahip yerlerden biri Fiordland Milli Parkı. Burada, inanılmaz tırmanışlar, Güney Adası’nın güney-batı köşesindeki muhteşem fiyortlarda balık ya da seyir turları ayarlayabilirsiniz. Milford Sound, Fiordland’daki en büyük cazibe merkezidir ve bir buzul tarafından yaratılan gerçek bir fiyordur. Milford Sound’teki bir gemi turunda şelaleleri izleyebilir, suyun üzerinde yükselen saf kaya yüzeylerine hayran olabilir ve hatta yunuslar ve penguenler gibi vahşi hayvanları görebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here